AKSUNGUR İHA Yangınla Mücadelede 60 Saat Havada Kaldı

aksungur iha yanginla mucadelede saat havada kaldi
aksungur iha yanginla mucadelede saat havada kaldi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR son 72 saatte 60 saat havada kalarak yangınla mücadele eden ekiplere havadan gözetleme hizmeti verdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda AKSUNGUR İHA’nın son 72 saatte 60 saat havada kalarak yangınla mücadele eden ekiplere havadan gözetleme hizmeti verdiğini bildirdi. TUSAŞ paylaşımında, “Uydu destekli AKSUNGUR son 72 saatte 60 saat havada kalarak Adana, Antalya ve diğer bölgelerde orman yangınlarıyla fedakarca mücadele eden ekiplere havadan gözetleme hizmeti verdi. Yangında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR, 1 Haziran 2021 tarihinde Ankara TUSAŞ tesislerinden Adana Şakirpaşa Havaalanı’na uçarak ilk saha görevine başladı. Görev süresi boyunca Şakirpaşa Havalimanı’nda konuşlanacak olan AKSUNGUR, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangınla mücadele kapsamında kullanılmaya başlandı.

Yangınla mücadelede Orman Genel Müdürlüğü’nün gözü olan AKSUNGUR İHA, hedef tespit teşhis ve gözetleme faaliyetleri yürütmeye aralıksız devam ediyor. Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ve silahlı ve silahsız olarak gerçekleştirdiği uçuşlarda havada kalış rekoru kıran AKSUNGUR İHA, yangınla mücadelede Orman Genel Müdürlüğü’ne nefes aldırmaya devam ediyor. ANKA platformundan yola çıkarak 18 ay gibi kısa sürede geliştirilen, yüksek faydalı yük kapasitesi ile kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahip AKSUNGUR İHA, sahip olduğu SATCOM faydalı yükü ile görüş hattı ötesi operasyon esnekliği sağlıyor.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar