Çiğdem Gürdal ’Boğazımda Kaldın İstanbul’ Diyor

cigdem gurdal bogazimda kaldin istanbuldiyor
cigdem gurdal bogazimda kaldin istanbuldiyor

Yalnız Sen, Günaydın Sevgiliye ve Yusuf Nalkesen Şarkıları albümleri ile takip edilen müzik severlerin sözü ve bestesi Erhan Parlat ‘a ait AŞK (Sevdi Gönlüm ) şarkısıyla daha da yakından tanıdıkları Çiğdem Gürdal yeni yapıtında “Boğazımda Kaldın İstanbul”diyor.
“İstanbul sevdalılarının ruhlarına işleyecek bu güzel şarkıyı tüm müzikseverlerin yüreklerine emanet ediyorum” diyen Çiğdem Gürdal “ Günümüzde bir eser ortaya koymak çok emek gerektiriyor , bu bir ekip işi. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ,müzik hiç susmasın”diye de ekliyor.

Sözleri Cumhur Çiğci’ye bestesi Ömer Göktepeliler’e ait şarkının düzenlemesini Emrah Barış Aluç mix ve masteringini Ahmet Gökhan Çoşkun yaptı.Stüdyo Mia’da kayıtları yapılan eserde Keybord ‘da Emrah Bariş Aluç, Bas Gitar’da Kadir Keskin, Keman’da Evren Turna, Klarinet’te Çağlar Kargı, Perküsyon ve Davul ‘da Caner Özkızıltaş, Gitar’da Sinan Kızılgöz, Cümbüş , Ud , Perdesiz Bağlama ve Ebow’da Erdinç Aksaç çaldılar.

Ankara doğumlu olan Çiğdem Gürdal ilk müzik çalışmalarına Kütahya Kılıçarslan Lisesi’nde okurken, müzik öğretmeni Selman Coşkun ile başladı. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü viyolonsel ana sanat dalında öğrenim gördü.Üniversite yıllarında Türk müziği eğitimine Muzaffer Şenduran ile devam etti. Kültür Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

Dört yıl burada hem ses, hem de viyolonsel sanatçısı olarak görev yaptıktan sonra, Ankara Devlet Klasik Müziği Korosu’na geçici görevle atandı. Aynı yıl İpek yolu Müzik Topluluğu sayesinde, Orta Asya müziği ile ilgili çalışmalar yaptı. İlk beste çalışmalarını yapmaya da aynı yıllarda başladı. “Akçay Şairler ve Bestekârlar Festivali”nde sözü ve bestesi kendine ait bir şarkı ile ödül aldı. Turhan Taşan’ın yazdığı “Kadın Bestekârlar” isimli kitapta da özgeçmişi ve besteleri yeralan Gürdal Almanya, Hollanda, İrlanda, Mısır, Bulgaristan, Moldovya, ABD, Singapur, Endonezya, Tayland, Malezya, Kırım, Azerbaycan ve Kırgızistan Kazakistan Özbekistan Türkmenistan gibi dünyanın bir çok şehrinde konserler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın,TRT’nin ve benzer kurumların bünyesinde gerçekleştirilen albüm çalışmalarında solist olarak görev alan Gürdal bir çok TV programına katılmış, TV 8 de “Üç Renk” ,Kanal B de “Duru Nağmeler” isimli TV programları yapmıştır. Mustafa Erses, Avni Anıl, Yusuf Nalkesen gibi üstadlardan feyz almış olan Çiğdem Gürdal bir kaç yıldır Belkıs Özener ile gerçekleştirdiği “Yeşilçam Şarkıları “ projesiyle de adından söz ettirmektedir.

Halen görevini Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nda sürdürmekte olan Çiğdem Gürdal aynı topluluğun Genel Sanat Yönetmeni Cem Gürdal ile evlidir. Duru isimli bir kızı vardır.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar