AKYA Ağır Torpido Devreye Sokuluyor

akya agir torpido devreye sokuluyor
akya agir torpido devreye sokuluyor

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması’nda TEKNOFEST’in savunma sanayi için önemi ve geliştirme çalışmaları devam eden donanma silah sistemleri üzerine açıklamalarda bulundu.

SSB Başkanı İsmail Demir aynı zamanda katılımcıların geliştirdiği ürünlerin teknolojik açıdan savunma sanayiye kazandırılabildiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak, “Burada sadece ‘roketler yapılıp atıldı, bitti’ değil, bilfiil alanda kullanılabilecek ürünler veya birazcık modifikasyon değişiklikle alanda kullanılabilecek ürünler meydana getirebiliyoruz. Bir ekibimiz, roket belli bir irtifa çıktıktan sonra, roketten çıkan bir İHA yaptı. Bu, hareket alanına önemli bir kavram getirebilir. İHA’lara yeni bir harekat konsepti getiren buluşlar buradan çıkabiliyor. Akıncı ve Aksungur İHA’larımız, burada ortaya konulan deneysel anlamdaki ürünlerin biraz daha değişiklikle alanda kullanılmasını getirecekler.”açıklamalarında bulundu.

Deniz sistemleri üzerinde çalışmaların da devam ettiğini söyleyen Demir, AKYA ağır sınıf torpidonun devreye sokulmakta olduğunu ve ATMACA gemisavar füzesinin denizaltılardan atılabilen bir versiyonu üzerinde çalışıldığını açıkladı. Ayrıca ATMACA’nın karadan karaya sürümü olan Kara ATMACA’nın çalışmalarının devam ettiğine de değindi.

AKYA Projesi ile birlikte, Roketsan’ın hassas güdümlü, yüksek hıza sahip akıllı roket ve füze sistemleri geliştirme konusunda uzun yıllar süren hassas çalışmalar ile edinmiş olduğu kritik kabiliyetler denizlerin altına iniyor. Denizaltılardan, muhtelif suüstü hedefleri ve denizaltılara karşı atılan ve tamamen millî yeteneklerle geliştirilen AKYA ile Türk Deniz Kuvvetlerinin sualtı platformlarına yönelik önemli bir ihtiyacı milli imkanlarla karşılanmış olacak.

AKYA’nın kalifikasyon çalışmaları devam ederken Türk Deniz Kuvvetlerinin öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik Düşük Ölçekli İlk Üretim faaliyetleri de sürdürülüyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin 533 mm ağır sınıf torpidosu ihtiyacını yerli imkanlarla karşılayacak olan AKYA’nın yakın zamanda TCG Gür denizaltısından atışlı testleri icra edilmişti ve Preveze sınıfı denizaltılara entegrasyonu için sözleşmesi imzalanmıştı. AKYA, 50+ km menzile, 45+ knot azami hıza; Karşı-Karşı Tedbir kabiliyetli Aktif/Pasif Sonar başlık ve Dümen Suyu güdümünün yanında fiber optik kablo ile harici güdüm kabiliyetine de sahiptir.

AKYA’nın Teknik Özellikleri

 • Menzil 50+ kilometre
 • Sürat 45+ Knot
 • Hedefler Denizaltılar, Suüstü Gemileri
 • Güdüm Akustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip Aktif/Pasif Sonar Başlık
 • Dümen Suyu Güdümü
 • Güdüm Modu Dahili Güdüm
 • Fiber Optik Kablo ile Harici Güdüm
 • Tapa Yaklaşma Sensörü/ Çarpma ile İnfilak
 • Harp Başlığı Sualtı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı
 • Kovan Terk Yüzerek Terk
 • Tahrik Sistemi Fırçasız DC Elektrik Motoru+ Ters Dönüşlü  Pervane
 • Batarya Yüksek Enerjili Kimyasal Batarya

ATMACA füzesinin denizaltından atılan versiyonu çalışılıyor

Denizaltılarımız için uyarlanan ATMACA, torpidolara kıyasla çok daha uzun menzilli bir angajman alternatifi sunacaktır. Ayrıca kendi başına tespiti zorlaştıracak (azaltılmış radar kesit alanı, düşük seyir irtifası…) önlemlere sahip olan ATMACA gemisavar füzeleri denizaltılardan atıldığında yapılacak bir saldırıya tepki verilmesini daha zor hale getirecek.

Denizaltı ATMACA füzesinin konsept olarak UGM-84 Sub Harpoon gemisavar füzeleri ile benzerlik göstermesi beklenebilir. UGM-84 Harpoon, denizaltıların 533 mm torpido kovanlarıyla uyumlu bir taşıyıcı kapsül aracılığıyla denizaltından yüzeye ulaştıktan sonra RGM-84 Harpoon gibi katı yakıtlı roket aracılığıyla uçuşuna başlar ve seyre turbojet motoru ile devam eder.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

  İlk yorum yapan olun

  Yorumlar