ASELSAN ve ROKETSAN’dan Çok Rotorlu Kamikaze İHA

aselsan ve roketsandan cok rotorlu kamikaze iha
aselsan ve roketsandan cok rotorlu kamikaze iha

ASELSAN Dergi’nin 110. sayısında; ASELSAN ve ROKETSAN tarafından yürütülen kamikaze İHA çalışmalarına yönelik açıklama dikkat çekti.

ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirildiği belirtilen “Vurucu Çok Rotorlu İHA Sistemi” projesinde kullanıcının hedef/koodinat bilgilerini girdiği veya geşif gözetleme faaliyetleri sonucu gerçek zamanlı görüntü alınarak belirlenen hedeflerin sisteme entegre edilen harp başlığı ile etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

Dergide ASELSAN ve ROKETSAN’ın birlikte yürüttüğü proje kapsamında farklı harp başlıklarına sahip yaklaşık 3,5 kilogramlık mühimmatı taşımak üzere toplamda yaklaşık 15 kilogram ağırlığında İHA için çalışmalar yapıldığı açıklandı. Ürün ile ilgili “Geliştirilen Vurucu İHA’nın, güvenlik kuvvetlerimiz tarafından terörle mücadele harekâtı başta olmak üzere, ülke bekasının gerektirdiği koşullarda kullanılabileceği değerlendirilmektedir.” bilgisi yer aldı yapıldı.

Ülkemizde Kamikaze İHA

Dolanan mühimmat ve vurucu İHA olarak da kamikaze İHA konusunda ülkemizde halihazırda STM tarafından çalışmalar yürütülüyor. Çalışmalar neticesinde ALPAGU ve KARGU kamikaze İHA’ları geliştirildi. STM tarafından geliştirilen KARGU ise Türkiye’deki terör operasyonlarının yanı sıra Azerbaycan ve Libya gibi sahalarda kullanıldı.

ASELSAN ve ROKETSAN tarafından geliştirilen ürün 7.4 kg ağırlığa ve 1.3 kg harp başlığına sahip olan STM KARGU’nun daha büyük bir versiyonu olarak gözüküyor. Kamikaze İHA’larda diğer birçok alanda olduğu gibi farklı amaçlar için farklı büyüklüklerde ve tiplerde kullanılıyor. Azerbaycan’da yaşanan çatışmaların ardından kamikaze İHA’lara olan ilgi katlanarak artmaya devam ediyor. Farklı sınıflardaki kamikaze İHA’lar hem Türkiye’nin kendi ihtiyaçları hem de ihracat faaliyetleri için önem arz ediyor.

Ayrıca VESTEL Savunma ana yükleniciliğinde 20-30 kg civarında harp başlığı taşıyan çok daha uzun menzilli bir kamikaze İHA çalışması yürütülüyor. “KARGI” ismindeki proje ile ilgili uzun süredir bir gelişme paylaşılmadı.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar