DASAL’ın Kargo 150 İHA’sı Teknofest’in Kapanış Uçuşunu Gerçekleştirdi

dasalin kargo ihasi teknofestin kapanis ucusunu gerceklestirdi
dasalin kargo ihasi teknofestin kapanis ucusunu gerceklestirdi

ASELSAN ve ALTINAY iştiraki olan Dasal Havacılık Teknolojileri tarafından geliştirilen kargo İHA’sı Kargo 150; Teknofest’in kapanış uçuşunu gerçekleştirdi. Tamamı Türk Mühendisleri tarafından Yerli ve Milli olarak öz kaynaklarla geliştirilen Kargo 150; sahip olduğu ileri teknolojileri ve öne çıkan özellikleri ile askeri ve sivil alanda çok önemli ve kritik ihtiyaçlara cevap vermek üzere tasarlandı.

Uzak bölgelerde konuşlu ve ulaşımı zor karakolların çeşitli günlük gıda ve malzeme ihtiyaçları başta olmak üzere; sahadaki birliklerin mühimmat ve diğer ihtiyaçlarını güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde aktarmak gibi kritik görevleri yerine getirebilecek olan Kargo 150; afet durumlarında da acil yardım malzemelerini ihtiyaç duyulan bölgelere acil yardım malzemelerini hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırabilecek.

Kargo 150 platformu; 150 kg faydalı yük kapasitesi, 100km/sa. yatay uçuş hızı ve 40km operasyonel görev yarıçapına sahip olmasının yanında istenildiğinde menzilini arttırabilmekte. Göreve ve bulunan coğrafyaya göre taşıdığı yükü indirmek yerine ihtiyaca binaen farklı yöntemlerle de hedef noktaya bırakabilen Kargo 150; kullanıcı kolaylığı ile ön plana çıkmakta. Uzak operasyon bölgelerine envanterde bulunan ikmal araçları ile taşınabilecek şekilde tasarlanmış olan Kargo 150; karar verilen lojistik üssünü merkez alarak aktarımlara hızlı bir şekilde başlayabilmekte. Pervaneleri arasındaki yaklaşık 6m mesafeye rağmen tasarımı sayesinde oldukça daraltılmış bir siluet izi vermekte.

Regülasyonların hazır olmasını takiben Kargo 150; Kızılay, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, UMKE gibi kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil alanda da alacağı görevleri bekliyor. Dasal Havacılık Teknolojileri; Çok Rotorlu İHA segmentinde ard arda devreye aldığı yeni platformları ve teknolojileri ile hız kesmeden yoluna devam ediyor.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar