French Press Kullanırken Yapılan 3 Hata

French Press
French Press

Çoğu kahvesever French press ile yapılan kahvenin yüzüne bakmaz. Çünkü French press kahvelerinin aromasız ve zayıf gövdeli olduğunu düşünürler. Fakat French pressle de gayet aromatik ve gövdeli kahveler hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey aşağıda sıralayacağımız hatalardan uzak durmak!

French pressle filtre kahve demlerken yapılan hatalara geçmeden önce iyi bir kahve demlemek için kaliteli bir ekipmana ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz. Kullanacağınız French pressin gövde yapısı ve tasarımı başarılı olmalı ki dinlediğiniz kahvelerin aroması ve sıcaklığı uzun süre muhafaza edilsin.

Mithra Coffee’nin French Press çeşitleriyle müptelası olduğunuz aroma fincanınızda! Farklı French press çeşitleri içinden bütçenize ya da mutfağınıza en uygun French pressi seçebilirsiniz. Böylece gövdeli ve aromatik kahvelere oldukça pratik ve ucuz yollardan ulaşabilirsiniz.

French pressle kahve demlerken yapılan hataları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ekipmanı ısıtmadan kahve demlemek en çok yapılan hatalardan biri. Elbette yapılması zorunlu bir aşama değil. Fakat kahve demlemeden önce French pressi sıcak su ile çalkalayarak ısıtırsanız kahve sıcaklığını uzun süre koruyacaktır.
  • Blooming evresi de bilinmeyen ya da atlanılan aşamalardan biri. Bu aşamayı French pressle de gayet rahat uygulayabilirsiniz. Böylece kahvenin kavrulma aşamasında oluşan gazlar kolaylıkla açığa çıkabilir.
  • Dikkat edilmeyen diğer bir aşama ise demlenme süresi. Kahveyi demlerken damak tadınıza uygun demleme süresini ayarlamalısınız. Sizin için önerimiz minimum 4 dakika; maksimum ise 7 dakikadır.

Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde French pressle gayet lezzetli ve gövdeli kahveler hazırlayabilirsiniz. Dışarıda tattığınız o lezzetli aromaları evinizin rahatlığında kolaylıkla ve gayet de uygun fiyatlara elde edebilirsiniz.

Kahve Kavurma Profilleri Nelerdir?

Emektar çiftçiler tarafından özenle toplanan kaliteli kahve çekirdekleri doğdukları topraktan ayrılarak uzun bir yolculuğa çıkarlar. Dünyanın dört bir yanına dağılan çekirdekler, fincanımıza ulaşıncaya dek farklı işlemlerden geçerler. Bu işlemler neticesinde içlerindeki gizli lezzet ortaya çıkar.

Kahveyi kavurma aşaması da çekirdeğe kimlik ve aroma kazandırmak için uygulanan adımlardan biridir. Bir nevi kahve çekirdeğinin fincanımıza ulaşmadan önce uğradığı istasyonlardan biridir.

Kahve çekirdekleri genel itibariyle üç farklı dereceye/profile göre kavrulur. Bu kavurma profillerini; blonde roast, medium roast ve dark roast şeklinde sıralayabiliriz. Bu üç farklı kavurma profili kahvenin içindeki aromaların ortaya çıkmasını ve farklı içim özellikleri kazanmasını sağlarlar.

Mithra Coffee farklı profillere göre kavrulmuş taptaze kahve çeşitlerini kahveseverlerle buluşturuyor. Profesyoneller tarafından ustalıkla kavrulan kahve çekirdekleri yanmadan, ayarında kavrularak fincanımızla buluşuyor.

Eğer taze ve ayarında kavrulmuş kahve arayışındaysanız bir de Mithra Coffee’nin kahve çeşitlerini deneyin deriz. Blonde roast, medium roast ya da dark roast kahveler arasından dilediğiniz ülkenin çekirdeğini seçebilir ve dilediğiniz ayarda öğütülmesini isteyebilirsiniz.

Blonde Roast Kahveler

Bu kahvelere, açık kavurma yöntemiyle kavrulmuş kahveler de denilebilir. Bu profile göre kahveler 180-205 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda kavrulur. Bu dereceye göre yapılan kavurma işleminde kahve çekirdeklerinden çıkan ilk çıtırtı sesinde kavurmaya son verilir.

Blonde roast profiline göre kavrulan kahveler çok yoğun asiditeye sahip oldukları için espresso kahvelerde tercih edilmezler. Çünkü espresso yüksek basınç uygulanarak demlenir. Bu da kahvenin tadının daha da acı olmasına sebep olabilir. Çoğunlukla Türk kahvesi için tercih edilen profildir.

Medium Roast Kahveler

En çok tercih edilen kavurma derecesidir. Bu profile göre kahve çekirdekleri 210-220 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda kavrulur. Orta kavrulmuş kahveler olarak da anılırlar.

Asidite ve aroma konusunda ise oldukça dengeli bir yapıya sahiptir. Daha çok filtre kahve için tercih edilen bir kavurma profilidir.

Dark Roast Kahveler

Bu profil için kahve çekirdekleri 240-250 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda kavrulur. Asidite oranı diğer profillere göre oldukça düşüktür. Bu sebeple espresso kahveler için en çok tercih edilen kavurma profilidir.

Mithra Coffee’nin farklı çiftliklerden seçtiği ve farklı profillerle kavrulmuş kahve çekirdeklerini dilediğiniz kahve çeşidine göre çektirebilirsiniz. Örneğin; seçtiğiniz dark roast profilindeki kahveyi espresso şeklinde öğütülmesini isteyebilirsiniz. Böylece seçtiğiniz çekirdekleri en uygun yöntemlerle demleyebilirsiniz.

Mithra Coffee ile Aradığınız Aroma Artık Size Çok Yakın!

Sevdiğiniz aromaları bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Mithra Coffee ile dilediğiniz ülkenin, dilediğiniz çiftliğinde yetişen kahve çekirdeklerine kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Mithra Coffee dünyanın önde gelen kahve üreticilerinin en kaliteli çiftliklerinde yetişen çekirdeklerle kahveseverler için eşsiz bir çeşitlilik oluşturuyor. Farklı iklim koşullarında ve yüksekliklerde yetişen kahve çekirdeklerinin her biri kendine has. Dolayısıyla her bir kahve çeşidi kendi içinde gizlenmiş farklı notalara sahip.

Bu sebeple Mithra Coffee’de özellikle kahvede farklı aromaları keşfetmeyi sevenlerin bayılacağı lezzetler var. Eğer siz de günün farklı saatlerinde farklı notalar keşfetmek istiyorsanız aradığınız lezzetli aromaları Mithra Coffee ile bulacaksınız.

Dolayısıyla artık Mithra Coffee sayesinde köşe bucak kahve arama zahmetine girmeyeceksiniz. Çünkü sevdiğiniz aromalar yalnızca bir tıkla kapınıza gelecek!

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar