Perkotek Otopark Bariyerler Sistemleri

perkotek otopark bariyerler sistemleri
perkotek otopark bariyerler sistemleri

Otopark bariyeri tanımı ve nitelikleri nelerdir?

Araç kullanımı sistemli bir şekilde denetim altına alıp giriş ve çıkış yapmamızı sağlamaktadır. Otopark bariyeri sistemi genellikle alışveriş merkezleri, site ve daireler, etkinlik yerleri, fabrika yerlerinin girişi, hastaneler, kamu kurumları, otoparklar gibi yerlere konularak giriş çıkışlar kontrol altına alınır.

Bariyer sistemleri diğer uygun sistemlerle de entegre bir şekilde birlikte çalışmaktadır. Buna uygun örnek olarak kumandalarla birlikte bariyerler sistemli bir şekilde çalışmaktadır. Kumandalar site veya apartmandaki kişilere dağıtılarak gelen kişilerin kendi kapısını açması şartıyla kullanılabilir. Bu kişiler kumanda kullanmak istediklerini belirttiler. Bu sistemlerde çok tercih edilen bir olaydır. Çok daha kullanımı uygun olan hgs/ogs olarak adlandırılan antenler vasıtasıyla araçlara konulan sticker yani diğer adıyla etiketleri tanıyan ve sizi daha bariyere yaklaşmadan 10 metreden algılayıp açan çok kullanışlı bir sistemdir.

Daha önceki yıllarda kullanılan girişteki kart okuma gibi sistemler talep edilmemektedir. Kullanış açısından kolaylık sağlamadığı için uygun görülmemektedir. Örneğin; iyi olmayan hava şartlarında kar, yağmur dolu gibi hava olaylarında kişiler araçlarının camlarını açmak istememektedirler, bunun getirdiği sonuç itibariyle insanlar hgs ogs sistemlerine daha fazla yönelmektedir. Bu faktör sık tercih edilmesinde önemli bir yer tutar.

Otomatik bariyer sistemlerinde güvenlik çok önemli bir yer tutar. Otopark bariyeri  emniyet fotoselleri bu konuda en önemli üründür. Bariyerin ana gövdesi ve koyulan karşı çatal ayak arasında birbirini tam karşılıklı şekilde görmesi şartıyla kişi ya da araç kollu bariyer inerken biri altından geçmek isterse karşılıklı iki fotoselin aralarındaki lazer kesilmesi sonucunda kişilere zarar vermeden geri kalkar. Bu yüzden kimse zarar görmez.

X ray sistemi nedir

X RAY ürünü genellikle boy dedektörleriyle birlikte kullanılır. Kullanım açısından amaçları aynıdır.bavul,çanta herhangi kapalı bir yük gibi ürünlerin içinde tehlikeli bir madde olup olmadığına bakan ürünlerin kapalı olan şeylerin açılmasına gerek kalmadan gösteren ürünün ismidir. Çalışma niteliklerini açıklarsak elektrikten aldığı güç ile x-ışını üreten bir x-ray jeneratörüne sahiptir. Çantalarımız tünelin içine girdiğinde cihaz x ışını üretir ve çantayı delip geçen ışınlar tünelin etrafında bulunan diyot dedektörlerinden yansıması sonucu görüntüleri oluşturur. Bu ürünlerin bulunduğu piyasada farklı tünel ölçüleri bu şekildedir 50(en)30(boy)

65 50, 80 65, 100 80, 100 100 olarak birbirinden ayrılır. Bazı modeller a ve c şeklinde ikiye ayrılır ve c arasındaki fark c olan modellerin inorganik ve organik şeklinde ayrımı yapabilmesidir.

ORGANİK: Atom numarası 1 de 10 a kadar olanlar organik bileşenler olarak adlandırılır ve x ray ürününde turuncu renkte gösterilir. Bunlara örnek verecek olursak kağıt, tekstil ürünleri, tahta ve sudan oluşan cisimlerdir.

İNORGANİK: 18’den büyük atom numarasına sahip olanlar ise inorganik olarak ifade edilir ve kabul edilir. Bunlar mavi renk ile gösterilir.  İnorganik cisimlere örnek olarak titanyum, krom, demir, çelik, kalay, kurşun, bakır, gümüş, altın içeren cisimlerdir.

Emniyet fotoseli ise kolun altında araç varsa onu görür ve kolun araç yahut herhangi bir cismin üstüne kapanmasını engeller. Otopark bariyerinin kollarının teleskopik olması sebebiyle kol uzunlukları alıcı tarafından ya da isteğe göre ayarlanabilir. Çitli bariyerler ise saçaklı olması sebebiyle sabit 5m olarak ayarlıdırlar. Tüm bariyerler de otomatik kapanma mevcuttur. Kapama süreleri iptal edilebildiği gibi, uzun süreli de yapılabilir. Kullanan kişiler tarafından ayarlama istedikleri gibi yaptırılabilir.

Mc ve mx bariyerler görünüm açısından gösterişli bariyerlerdir.  Çalışma prensipleri olarak sessiz ve stabildir. Bu tür bariyerlerin çift olan kolları mevcuttur. Gri- siyah ve kırmızı- siyah renkleri mevcuttur.

Akordeon bariyer bu tür otopark bariyer sürgülü kapılar gibi açılır ve kapanırlar bu bariyerlerin motorlu ve motorsuz versiyonları mevcuttur ve bulunmaktadır. Motorlu olanlar kumandalı ve otomatiktir.

Mantar otomatik bariyer bu tür bariyerler zeminin içine gömülerek kullanılırlar. Araç geçtiğinde geçişe izin vermediği için zeminden çıkarak izin vermez. Kullanım anında zeminden çıkarak geçişleri engeller. İzinli geçiş anında ise gömülerek aracın geçişine izin vermektedir.

Road Blocker bariyer sistemleribu bariyerde mantar türü bariyer gibi zeminden çıkar ve araç geçişlerini engellemektedir.  İzin anında tekrar zeminin içine girerek geçişlere izin verir.  Zemin boyunca geçişi engeller ve kavisli yapıya sahiptir.  Bu sayede zeminle dümdüz olmaktadır.

Otopark bariyeri kendilerine tanımlamış kumandalar ile gelmektedirler. Bu kumandalar kendi ana kartına kadar 20 adet tanımlanabilir. Ekstra kumanda alıcısı istenildiğinde takılarak daha fazla kumanda tanımlanabilir ve bu şekilde sistemler Otopark bariyerleri kullanılabilir. Diğer bir seçenek olarak butonlar ile de bariyerler kullanılabilir. Ana kart üzerindeki açma ve kapama fonksiyonları kullanılarak otopark bariyerleri açılıp kapatılabilir ve durdurulabilir.

 

 

 

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar