Perkotek Personel Takip Sistemi

perkotek personel takip sistemi
perkotek personel takip sistemi

Personel takip sistemi nedir ve niçin kullanılır?

Personel takip sistemi işletme de çalışan personelin sabah giriş ve akşam çıkışlarda takibinin yapılması ve bu giriş çıkış takip işlemine göre hak edişlerinin hesaplanması işlemidir. Global dünyayla birlikte her işlemin hızlı bir şekil de teknolojiye geçiş yaptığı bu dönem de personel takip sistemlerin de de uzun yıllardır teknolojiden fayda sağlanmaktadır.

Bu teknolojinin yokluğun da personel takip işlemi manuel olarak sayım ve imza yöntemiyle işlemekteydi daha sonra ki yıllar da işçi puantaj kartları ve kart basma saatleriyle yavaş yavaş günümüz teknolojisine doğru ilerleyen bu sistem sırasıyla kartlı takip, parmak izli takip ve yüz tanımalı takip sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Personel takip sistemi kullanan her işletme kurum ve kuruluş bu sistem ile personel bordro hesaplama işlemi yapabilmektedir. Personel takip sistemi yazılımı net maaş üzerinden personelin çalışmış olduğu saate göre personelin net maaşını hesaplayabilmektedir.

Aylık ve günlük olarak personellerin puantajı alınabilir ve maaş hesabı çıkartılabilir. Aynı zamanda personellerin çalışma saati, izinli günleri, hafta tatili gibi, toplam saatleri, resmi bordro hesaplaması yapan Logo, Mikro ve Netsis gibi birçok bordro programına da aktarımı yapılabilmektedir. Bu entegrasyon yardımı ile ay sonunda personellerin maaş bordrosu hızlı bir şekilde çıkartılabilmektedir. Personel takip sistemin de yetkili kullanıcı her gün personellerin giriş çıkış verilerinin kontrolünü gerçekleştirir. İzinli personel mevcut ise izin bilgilerini sisteme işler tüm veriler doğru bir şekil de tanımlandığı takdir de ay sonu maaş hesabın da ve diğer programlara aktarım işlemin de bir sorun yaşanmayacaktır. Personel takip temel kullanım amacı personellerin iş disiplini ve hak edişlerini bir güvene dayalı tahsis etme çabasıdır. Bu çaba çalışan personelin ve işverenin haklarını korumaya yönelik teknolojik bir sistemdir.

Personel takip sisteminden veri alınabilir mi?

Personel takip sisteminde kullanılan cihazlar da ki giriş çıkış verileri personel takip programı aracılığıyla çeşitli raporlandırmalar yaparak gruplar ve kişi bazında inceleme yapabilirsiniz. Bu raporlar; Kişi bazında giriş çıkış raporu, genel bazda giriş çıkış raporu, kişi bazında geç kalanlar, genel bazda geç kalanlar, mesaiye kalanlar ve devamsızlar raporu gibi daha ayrıntılı raporlandırmaları yapabileceğiniz bir programdır. Bu sistem de ki verilerle birlikte personellerin daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu raporların doğru bir biçim de alınabilmesi için personelin sabah ve akşam sisteme okutma yapması gerekmektedir. Bu durum doğru raporlamanın yapılabilmesi için zorunludur.

Personel takip sistemi özellikleri nelerdir?

Personel takip sisteminin en kullanışlı özelliği çalışan sayısı fark etmeden işletmeler de personel takibini ve programıyla birlikte çeşitli puantaj hesaplamalarını yapabilmesidir. Damar izi tanıma, yüz tanıma, parmak izi tanıma sistemlerinin personel takibinin yanın da bir diğer özelliği içerisinde opsiyonel olarak gelen kart okuyucu ve şifreleme özellikleridir. İçerisinde ki dâhili bataryasıyla birlikte enerji kesintilerin de kesintisiz çalışmaya devam ederken gün sonunda ayrıntıları raporlamaları da otomatik almanıza da imkân sağlar. Pdkssistemi giriş çıkış verilerinin yanı sıra personel özlük bilgileri gibi diğer arşivlenmesi gereken verilerinde tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle de akıl da kalıcı olmayan verilerin daha sonrasın da tekrardan incelenmesine imkân sağlar.

Personel takip sistemleri, pdks yazılımı ve bu sistemlere entegreli bir şekil de çalışabilen turnike sistemleri hakkında soru görüş ve önerileriniz için iletişim numaramız 0850 811 80 00 numarasından iletişime geçebilir. Ürünlerimizi perkotek.com adresinde incelemesini yaparak PERKOTEK firmamız bünyesinde ki deneyimli satış müdürlerimiz ve sistem destek personellerimizden bilgi alabilirsiniz.

Personel Devam Takip Sistemi otomatik mail aktarılabilir mi?

Pdks de otomatik mail, rapor olarak aldığımız çıktıları istediğimiz mail adresini programımıza tanımlayarak istenilen tarih ve saatlerde gönderimlerini gerçekleştirebiliyoruz.

Personel Devam Takip Sisteminde personel puantajları yapılır mı?

Pdks puantaj hesaplama alanlarında personel sınırlaması olmadan çalışma planlarının doğrultusunda personellerin puantajlarını hesaplayıp oluşturuyoruz.

Genel bazda maaş ekstresi ile ister tüm personel istenirse de tek personelin toplam hesaplaması çıkartılabilir.

Kişi bazında maaş ekstresi ile ister tüm personel istenirse de tek personelin detaylı olarak aylık puantajı alınabilir.

Maaş pusulası ile ister tüm personel istenirse de tek personellerin pusulalar alınıp personellere imza karşılığı çalışma bilgileri doğrulattırılabilir.

Pdks raporların çıktıları kolay bir şekilde alınmaktadır. Herhangi bir raporun üzerinde “sağ klik” ile ön izleme aracı ile yazdırılabilir.

Kartlı geçiş sistemi pdks raporların aktarımları kolay bir şekilde alınmaktadır. Herhangi bir raporun üzerinde “sağ klik” ile excel veya word olarak istenilen konuma kayıt yapılabilir.

Pdks otomatik olarak kendi konumuna yedekleme yapmaktadır. Kullanıcını bilgisinde günlük veya aylık olarak da yedekleme ayarlanabilir. Alınan yedekleme işlemlerinde sistemimizde oluşabilecek problemlerimiz en yakın tarihli yedek üzerinden geri yüklenilebilir.  Herhangi bir veri kaybı yaşanmadan Pdks sorunsuz çalışmaya devam edecektir.

Personel Devam Takip Sistemi lisanslı sürümü kullanılması kesinlikle tavsiye edilir. Lisanssız kullanımda oluşabilecek sorunlarda kullanıcı sorumludur.

Pdks, kartlı geçiş sistemi ve yüz tanıma sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için.

PERKOTEK TEKNOLOJİ A.Ş. / 0850 811 8000 / Perkotek.com / info@perkotek.com

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar