ABD’den F-16 Savaş Uçağı Alımı Alternatif Olarak Değerlendiriliyor

abdden f savas ucagi alimi alternatif olarak degerlendiriliyor
abdden f savas ucagi alimi alternatif olarak degerlendiriliyor

Türkiye’nin ABD’den 40 adet F-16 Block 70(?) savaş uçağı ve 80(?) uçak için de modernizasyon kiti talebine dair çıkan haberlere doğrulama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. İbrahim Kalın, ABD’nin F-35 programından çıkarılmasına dair, “Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir.” açıklamasında bulundu.

İbrahim Kalın, Milliyet gazetesinden Aslıhan Altay Karataş ile söyleşisinde, “Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması tamamen hukuk dışı ve haksız bir uygulama. Sadece Türkiye açısından değil, F-35 programı açısından da yanlış ve maliyetli bir karar. Umarım bu hatadan en kısa zamanda geri dönerler, ama geri dönmemeleri halinde bizim o projeye 1.4 milyar dolar ödediğimiz bir bütçe var” dedi.

ABD’den F-16 Block 70 savaş uçağı ve modernizasyon için kit talebine yönelik ise Kalın, “Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi için yeni uçakların alınması ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir. F-35 tabii ki önemli bir teknoloji ve bizim birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35’leri almaktır. Fakat yaptırımlardan dolayı savaş uçakları filomuzu güçlendirme projesinden vazgeçecek değiliz. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35’lerimizi alırız; çözülmezse ve sorun bir müddet daha böyle kalırsa, biz de alternatif arayışlarımıza devam ederiz.” açıklamalarına yer verdi.

Türkiye’nin ABD’den 40 adet F-16 Block 70 Talebi

Reuters ve defencereview.gr’de yer alan, ‘anonim kaynaklara’ dayandırılan haberlere göre Türkiye’nin ABD’ye 40 adet F-16 Block 70 ile HvKK’daki 80 uçak için Block 70 seviyesine yükseltme için (LOR )talep mektubu gönderdiği iddia edilmişti.

Talebin değeri sıfır uçak sayısı ile modernizasyon kiti sayısı ile yedek parça, bakım ekipmanları, potansiyel silah sistemleri vb. şeyler göz önüne alındığında birkaç milyar doları bulacaktır. Gönderilen talep mektubu, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalından geçtikten sonra Kongre’ye sunulacak.

S-400 ve ambargolar tarafından gerilmeye devam eden Türkiye-ABD ilişkileri göz önüne alınırsa talep, FMS’den geçse bile Kongre’den büyük olasılıkla geçemeyecektir. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, CBS’ye verdiği röportajda ABD’nin F-16’lar konusunda desteğe devam edeceğinin garantisi olmadığı ve bunun (Türkiye’yi) farklı seçimlere zorlayabileceği ifadesinde bulunmuştu.

Anonim 2 Türk yetkiliye dayandırılan bir başka iddiada ise yetkililerden biri Block 70 ve modernizasyon için talebin gönderildiğini aktarmıştı. Diğeri ise talebin ardında ABD tarafından Türkiye ve Yunanistan arasındaki “güç dengesinin” korunması ile Rusya’dan daha fazla silah alımının önlenmesi için kabul edilme ihtimalinin olduğu düşüncesinin yattığını belirtiyordu.

Bilindiği üzere Yunanistan, başlattığı silahlanma programının bir parçası olarak yakın zamanda elindeki Block 50/52 standardındaki F-16’larını Block 70 standardına yükseltmeye başlamıştı ve modernize edilen ilk uçak Ocak 2021’de ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Talebin bir diğer sebebi ise ABD’nin gerilen ilişkiler sebebiyle reddetmesiyle savaş uçağı ara çözümünde alternatif seçeneklere geçiş için ortaya somut bir sebep çıkartmak da olabilir. Bu yüzden sebebin belli olması için ABD’den gelecek yanıt ve Türkiye’nin buna vereceği tepkiyi beklemek en iyisi olacaktır.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar