AKINCI TİHA’dan Sonra MİUS Geliyor

akinci tihadan sonra mius geliyor
akinci tihadan sonra mius geliyor
Abone Ol  


18 Ekim 2021’de vefat eden Özdemir Bayraktar için Baykar Savunma tesislerine taziye ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKINCI TİHA ve MİUS ile İHA’ların Afrika’ya ihracatı üzerine açıklamalarda bulundu. Açıklama esnasında üretim hattındaki 2 adet Akıncı TİHA ile 6 adet Bayraktar TB2 de montajı farklı derecelerde tamamlanmış şekilde kameraya yansıdı.

“Akıncı’dan sonra Gökkuşağı’nı uçuracağız”

Erdoğan’ın “Sizlerle beraber Akıncı’yı uçurduk kim bilir daha nice Akıncılar inşallah uçuracağız temennim odur ki inşallah Gökkuşağı’nı da beraber uçururuz, fazla zamanımız yok onları da birlikte uçurmamız lazım.” ifadeleriyle Baykar Savunma’nın AKINCI TİHA’dan sonraki adımı olan MİUS’un isminin açıklandığı düşünüldü. Edinilen bilgiye göre ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında herhangi bir sistemin isimlendirilmesinden daha ziyade genel bir tabir olarak “gökkuşağı” ifadesi kullanıldı. Baykar Savunma’nın henüz MİUS sistemi için bir isimlendirme yapmadığı belirtildi. MİUS’un 2023’te ilk uçuşunu yapması planlanıyor.

Afrika Ülkelerinden İHA Talebi

Erdoğan, yakın zamanda ziyarette bulunduğu Afrika ülkelerinden Türk İHA/SİHA’ları için talep olduğuna değindi. Türkiye’nin İnsansız Hava Araçları alanındaki çalışmalarının belli ülkeler tarafından takip edildiğini de sözlerine ekledi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne ait Bayraktar TB2’ler, hava savunma sistemleri dahil olmak üzere Hafter’e ait çeşitli unsurları imha ederken Fas’a Bayraktar TB2 teslim edildiği konusunda iddialar mevcut.

Erdoğan’ın ziyaret ettiği ülkelerden biri olan Nijerya ile Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması imzalanması ise İHA’ların bir sonraki potansiyel Afrika müşterisi olarak dikkatleri Nijerya’nın üzerine çekiyor.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Havacılık ve Uzay Zirvesi 2 etkinliğine katılan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 10 ülkenin sırada olduğunu, bu ülkeler ile sözleşmelerin tamamlandığını veya tamamlanmak üzere olduğunu belirtmişti.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar