Ali Mahir Paşa Kimdir?

ali mahir pasa kimdir
ali mahir pasa kimdir
Abone Ol  


Ali Mahir Paşa (1882, Kahire, Mısır – 25 Ağustos 1960, Cenevre, İsviçre), üç kez başbakanlık görevinde bulunan Mısırlı devlet adamı. Soylu bir aileden geliyordu. Hukuk öğrenimi gördükten sonra yargıç oldu.

I. Dünya Savaşı’nın öncesinde, Mısır’ın ekonomik ve toplumsal bakımdan ilerlemesini sağlamak için, 1882’de Mısır’ı işgal etmiş olan Britanya İmparatorluğu’yla işbirliği yapılabileceğini düşünen tutucu siyasi grupların yanında yer aldı. Daha sonra kralın hizmetine girdi ve 1923’te kraliyet hukuk okulu yöneticiliğine atandı. Aynı yıl kabul edilen ve krallığın gücünü pekiştiren yeni anayasanın anahatlarının belirlenmesinde önemli rol oynadı.

Birbirini izleyen hükümetlerde eğitim ve maliye bakanlığı yaptı. 1935’te Kral Fuad tarafından yeni oluşturulan krallık kabinesi başkanlığına atandı. Aynı yılın sonlarında kurulan geçici hükümetin başına getirildi. Sonraki iki yıl boyunca önce başbakan, daha sonra da yeniden krallık kabinesi başkanı olarak görev yaptı. 1939’da yeniden başbakan oldu ve II. Dünya Savaşı çıkınca, yürürlükteki İngiliz-Mısır antlaşması uyarınca Almanya’ya karşı çeşitli girişimlerde bulundu. Ama 1940’ta İtalya İngiltere’ye savaş ilan edince bu ülkeyle olan diplomatik ilişkileri kesmeyi reddetti ve savaşı İngiltere’nin Mısır’daki konumunu sarsmak için bir araç olarak kullandı. Bu uygulamaları nedeniyle İngilizlerin girişimiyle görevden alındı ve Nisan 1942’den savaşın sonuna değin gözaltında kaldı.

1952’de Cemal Abdül Nasır önderliğindeki bir darbeyle krallık yönetiminin devrilmesine değin siyasetten uzak yaşadı. Mahir Paşa’nın tutucu çevreleri yatıştırarak ülkede istikrarı sağlayabileceğini düşünen devrimciler, devrimden bir gün sonra, 24 Temmuz 1952’de onu başbakanlık görevine getirdi. Ama Mahir Paşa daha bir yıl geçmeden toprak reformu konusunda devrimcilerle uyuşmazlığa düştü ve emekliye ayrıldı.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar