CHP’li Karasu, Ankara Sivas YHT Hattı İçin Araştırma Önergesi Verdi

chpli karasu ankara sivas yht hatti icin arastirma onergesi verdi
chpli karasu ankara sivas yht hatti icin arastirma onergesi verdi
Abone Ol  


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı için araştırma önergesi verdi.

Yapımına 2008 yılında başlanan ancak aradan geçen 13 yılda hala tamamlanamayan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın açılış 7 kez ertelendi Son olarak 4 Eylül 2021 tarihinde açılacağı kaydedilen hattın açılış belirtilen tarihte de gerçekleşmedi, açılışın ertelenmesinin nedeni ise açıklanmadı.

Hat güzergâhında incelemelerde bulunan Karasu, hattın Sivas’ın Yıldızeli İlçesi’ne bağlı Yaraşbeli–Karakaya mevkiinde bulunan köprüde çökme meydana geldiğini tespit etti.

Yapımı 2014 yılında tamamlanan köprüde yaşanan çökmeye dikkat çeken Karasu, “Güzergâhta yaptığımız incelemelerde gördük ki zemin iyileştirmesi çalışmaları yapılıyor. Şimdi bu hat yapılırken güzergâh boyunca zemin etütleri yapılmamış mıdır? Bu zemin iyileştirmelerinin yapılması gereken dönem inşaatın başladığı dönemdir. Bunun hesabını, vebalini kim ödeyecek? Genel Müdürleri görevden alarak bu işin içinden çıkamazsınız. Burada hesap vermesi gerekenler iktidardır, iktidarın yetkilileridir. Sürekli Sivas’a gelip nutuk atan Sayın Cumhurbaşkanıdır” açıklamasında bulundu.

‘MALİYETİ 20 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI’

Konuyu Meclis gündeme de taşıyan CHP’li Karasu, hattın 9 milyar lira maliyetten 20 milyar maliyete çıktığını belirterek araştırma önergesi verdi.

“Hattın 4 Eylül tarihinde hangi gerekçelerle açılmadığı resmi olarak duyurulmazken, yapılan incelemeler sonucu Sivas’ın Yıldızeli İlçesine 25 kilometre mesafedeki Yaraşbeli–Karakaya mevkiinde bulunan köprüde çökme meydana geldiği tespit edilmiştir” diyen Karasu, “2013 yılında yapılan köprüde çökme meydana gelmesi, hattın yine Yıldızeli İlçesi’ne bağlı Esmebaşı Tüneli’nde 8 kez göçük meydana gelmesi seyir ve seyahat güvenliği açısından tehlike oluşturmaktadır. Her iki noktada da zemin çalışması yapılıp yapılmadığı soruları cevapsız kalmıştır” ifadelerini kullandı.

13 yıldır tamamlanamayan hattın iktidar tarafından seçim malzemesi olarak görüldüğü ve hazır hale gelmeden açılışının yapılmaya çalışıldığını ifade eden Karasu, “Hızlı, konforlu ve güvenliği seyahat tüm vatandaşlarımızın ortak temennisidir. Bu anlamda Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın açılması herkesin ortak arzudur. Fakat; hat üzerinde seyir güvenliği tam olarak sağlanmadan atılacak adımlar geri dönülmesi zor hasarlara yol açacaktır” şeklinde konuştu.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar