HAVELSAN’dan Yeni Kamikaze İHA FEDAİ

havelsandan yeni kamikaze iha fedai
havelsandan yeni kamikaze iha fedai

HAVELSAN tarafından geliştirilen yeni kamikaze İHA FEDAİ, Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS)’nde paylaşıldı. Etkinlik kapsamında konuşan HAVELSAN İş Geliştirme Müdürü Nezih ŞİŞMAN, FEDAİ’nin HAVELSAN tarafından geliştirilen Entegre İHA Tespit & Savunma Sistemi ile birlikte çalışacağını ifade etti.

HAVELSAN Entegre İHA Tespit & Savunma Sistemi, kritik tesisler ve stratejik bölgeler gibi geniş alanların drone tehditlerine karşı savunması için geliştiriliyor. Bu bağlamda sistem,

  • Korunacak bölge için elde edilen verilen durumsal farkındalık oluşturması için hızlı ve doğru bilgi paylaşımı,
  • Operasyonel planlara göre operasyonel taktik resmin oluşturulması,
  • Sensör-Silah eşleştirilmesi ve tehdide uygun silah tahsisi,
  • Tehdit değerlendirme ve karar verme süreçlerine yardımcı altyapılar sağlamaktadır.

FEDAİ Kamikaze İHA ile ilgili konuşan Nezih ŞİŞMAN, FEDAİ’nin testlerinin devam etmekte olduğunu ve 2021 yılının sonunda operasyonel olarak kullanılmaya başlanacağını ifade etti. Bu bağlamda sistem harp başlığı taşımasına karşın ağ fırlatma özelliğine de sahip. Havada 1 saat kalabilen FEDAİ’nin menzili ise 40 km. Kanat katlama mekanizmasıyla donatılan FEDAİ, tüpten fırlatmakta ve görüntü tanımalı arayıcı başlığı ile yüksek oranda hedeflenmiş saldırı kabiliyetine sahip.

HAVELSAN Entegre İHA Tespit & Savunma Sistemi tarafından fırlatılan FEDAİ, atıştan sonra komuta kontrol sistemi ile kumanda edilebilmekte veya başka hedeflere yönlendirilebilmekte. Bu bağlamda FEDAİ, hedefe ulaşana kadar komuta kontrol sistemi tarafından elde edilen radar ve elektro optik verileri ile beslenmekte.

FEDAİ İHA Teknik Özellikler

Max. Havadaki Hız: 100 km/h
Max. Rakım: 500 metre (1600 ft)
Mesafe: 40 km (25 mi)
Uçuş Süresi: 1 saat
Harp Başlığı: 1.5 kg bilye parçacıklı
Paraşüt İniş: Var

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar