Havza Vezirköprü Yolu İle Karadeniz, Anadolu’ya Konforla Bağlanacak

havza vezirkopru yolu ile karadeniz anadoluya konforla baglanacak
havza vezirkopru yolu ile karadeniz anadoluya konforla baglanacak
Abone Ol  


Bir dizi ziyaret ve açılış için Samsun’a giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü  Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Havza-Vezirköprü Yolu şantiyesini ziyaret etti, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada bir basın açıklaması yapan Karaismailoğlu, Samsun’un ulaşım ve iletişim harcamaları için 10 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını aktardı.

Samsun’daki bölünmüş yol uzunluğunu 120 kilometreden 310 kilometreye çıkardıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, Samsun’u bölünmüş yollarla Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop’a bağladıklarını bildirdi. Karaismailoğlu, “Samsun il genelinde; 235 kilometre bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol yaptık. 2’si çift tüp tünel olmak üzere, toplam uzunluğu 2 bin 235 metre olan 22 adet tünel yaptık. Toplam uzunluğu 14 bin 193 metre olan 113 köprüyü tamamladık. 1993-2003 arasında ilimizdeki karayolları için 701 milyon liralık harcama yapılırken, hükümetlerimiz döneminde bu miktarı 12 kat artırdık. Samsun’daki 10 adet kara yolu yatırımlarımızın proje toplam bedeli 9 milyar 147 milyon lirayı aşıyor” diye konuştu.

Havza ve Vezirköprü ilçelerini birbirine bağlayan yol hakkında bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, toplam 14,8 kilometre uzunluğunda bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol projesinde 110 metre uzunluğunda bir adet çift köprü ile 2 adet hemzemin kavşağın ve 1 adet de farklı seviyeli kavşağın yer aldığını söyledi.

Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ​“Havza-Vezirköprü Yolumuz, Batı Karadeniz’i, Orta ve Doğu Anadolu’ya bağlayan Devlet Yolu üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ikinci büyük su kanyonu olan ‘Şahinkaya Kanyonu’ da bu yol güzergahında yer almaktadır. Projemizin tamamlanmasıyla bu hatta daha rahat, daha hızlı ve daha emniyetli seyahat sağlanacaktır. Kanyonumuza olan turist ilgisi de artacaktır. Mevcut güzergahın dışından giden kesimlerde kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 260 milyon lira proje bedelli yol inşaatımızı, 2023 yılı gelmeden tamamlamayı hedefliyoruz. İnşallah Değerli Havza ve Vezirköprü’lü kardeşlerimizin hizmetine açacağız.”

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar