İstanbul’da 7 Hatta Raylı Sistem Yapım Çalışmaları Devam Ediyor

istanbulda hatta rayli sistem yapim calismalari devam ediyor
istanbulda hatta rayli sistem yapim calismalari devam ediyor
Abone Ol  


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, restorasyonları tamamlanan Köprülerin açılışında yaptığı konuşmada,  İstanbul’u sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da en gelişmiş şehirlerinden biri haline getirmek için dev projeleri birer birer hayata geçirdik. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Çamlıca Kulesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün içinde olduğu Kuzey Marmara Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü’nün dahil olduğu İstanbul-İzmir Otoyolu ve İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı gibi tüm dünyanın gıptayla baktığı projeler ile İstanbul’u hayallerin ötesinde bambaşka bir noktaya taşıdık. Yine İstanbulluların ve İstanbul’a gelen ziyaretçilerin daha hızlı ve kolay ulaşım imkanına kavuşması için şehir içi raylı toplu taşımacılık altyapısını geliştiren çok önemli projeler hayata geçirdik. İstanbulluların hizmetine sunduğumuz Marmaray ve Levent-Hisarüstü Metrosu’nun uzunluğu 80 kilometre dedi.

İSTANBUL’DA 7 HATTA RAYLI SİSTEM YAPIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Şu anda da İstanbul’da 7 hatta, toplamda 103,3 kilometre raylı sistemde yapım çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, bu hatların Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metrosu, Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu, Pendik Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar Kirazlı Metrosu, Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metrosu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Metrosu ve Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Projesi olduğunu söyledi.

İSTANBUL, HAVACILIK ALANINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜRESEL TRANSİT MERKEZLERİNDEN BİRİ

İstanbul Havalimanı’na da değinen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “29 Ekim 2018 tarihinde hizmete aldığımız İstanbul Havalimanı dev kapasitesiyle, Türkiye’yi uluslararası bir aktarma merkezi yaptı ve ülkemizi küresel havacılıkta zirveye taşıdı. Bugün İstanbul, havacılık alanında dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biridir. Avrupa’da en yoğun havalimanları sıralamasında İstanbul Havalimanı birinci sıradadır. Hizmete girdiği ilk günden bugüne 100 milyon üzerinde yolcu ağırladı” diye konuştu.

PROJELERİMİZ YABANCI ZİYARETÇİLER ÜZERİNDE DERİN İZLER BIRAKIYOR

Öte yandan dünyada ilk defa bir haberleşme kulesinden aynı anda 100 adet FM radyo yayını yapabilen Çamlıca Kule’siyle dağınık haldeki 33 demir yığınını kaldırdıklarını anımsatan Karaismailoğlu, İstanbul’un siluetine önemli katkı sağladıklarını vurguladı. Karaismailoğlu, “Deniz seviyesinden 587 metre yüksekliği ile hem İstanbul’un hem de Avrupa’nın en yüksek yapısı oldu. Hizmet odaklı projelerimizi mimari estetiği de gözeterek inşa ediyoruz. Hayat tarzları, insan ilişkileri, üretim yapıları, doğal ve mimari özellikleriyle şehirler kendi özgün kimliklerini kazanmaktadır. Son 19 yılda İstanbul’a kattığımız eserlerimizle, simge yapılarımızla İstanbul’u çok kıymetli bir marka şehre dönüştürdük. Ayrıca şunu da çok iyi gözlemliyoruz ki İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile Çamlıca Kulesi gibi projelerimiz özgün mimarileriyle, yabancı ziyaretçiler üzerinde son derece olumlu etkiler, derin izler bırakıyorlar. Türkiye’nin ne kadar geliştiğini ve güçlendiğini görüyorlar. O nedenle hayata geçireceğimiz tüm projelerde, kendi kimliğimizi ifade eden özgün mimari anlayışımızı korumaya ve sergilemeye devam edeceğiz. 1915 Çanakkale Köprüsü de anıt gibi yükseliyor” dedi.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar