Jandarma’ya T129 ATAK Faz-2 Helikopteri Teslimatı

jandarmaya t atak faz helikopteri teslimati
jandarmaya t atak faz helikopteri teslimati

Jandarma Genel Komutanlığına T129 ATAK Faz-2 helikopter teslimatı ile T129 ATAK telsimatı 66’ya ulaştı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; 1 Ekim 2021 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Jandarma Genel Komutanlığına bir adet T129 ATAK Faz-2 helikopterinin teslim edildiğini duyurdu. Başkan Demir paylaşımında, “Güvenlik güçlerimizin helikopter ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak Jandarma’ya T129 ATAK FAZ-2 Helikopteri teslim ettik.“ ifadelerinde bulundu. Böylece lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış T129 ATAK Faz-2 helikopteri Jandarma Genel Komutanlığı envanterine girerken toplam ATAK sayısı 8’e yükseldi. TUSAŞ tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na J-1922 Sakarya kuyruk numaralı 7’nci Atak Helikopteri Ağustos 2021’de teslim edilmişti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ise Twitter paylaşımında teslim edilmiş T129 ATAK helikopteri hakkında, “ATAK teslimat sayımız 66’ya ulaştı. Ülkemize hizmet etmekten gurur duyuyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış ilk T129 ATAK Faz-2 helikopteri teslimatı 17 Şubat 2021 tarihinde yapıldı. Gelişme T.C. Savunma Sanayii Başkanı İsmail tarafından duyuruldu. SSB İsmail Demir tarafından sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan açıklamada Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de ilk defa T129 Atak helikopteri teslim edildiği de aktarıldı. Demir açıklamasında,

“ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunda ilk teslimatları Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve KKK’ya yaptık. #ATAK ilk kez EGM’nin kullanımına sunuldu. Hayırlı Olsun!” ifadelerine yer verdi.

ATAK FAZ-2 helikopterinin kalifikasyon testleri Aralık 2020’de başarıyla tamamlandı

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu Kasım 2019’da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirilmişti. T129 ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 sürümü ilk uçuşunu Kasım 2019’da başarıyla gerçekleştirmiş ve kalifikasyon testlerine başlanılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında bugüne kadar Türk Havacılık Uzay Sanayii-TUSAŞ tarafından üretilen en az 59 adet ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. TUSAŞ tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na en az 52 adet, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 1 adet ATAK helikopteri teslimatı yapıldı. İlk teslimatları yapılan ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet teslim edilecek.

Türk Kara Kuvvetleri’ne 59’u kesin 32’si isteğe bağlı toplam 91 adet, İçişleri Bakanlığı’na ise 24’ü kesin 3’ü isteğe bağlı toplam 27 adet T129 ATAK Helikopteri teslim edilecek.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar