Rus Savaş Uçakları Türk ve Amerikan Uçaklarını Taciz Etti

Rus Savas Ucaklari Turk ve Amerikan Ucaklarini Taciz Etti
Rus Savas Ucaklari Turk ve Amerikan Ucaklarini Taciz Etti
Abone Ol  


Rusya Savunma Bakanlığı tarafından 20 Ekim 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre 2 adet Rus Su-30 savaş uçağı, 2 adet B-1B bombardıman uçağına ve 2 adet KC-135 tanker uçağına Karadeniz sularında “eşlik etti”. Yapılan açıklamada, “19 Ekim 2021 tarihinde Karadeniz’in tarafsız suları üzerinde Rusya’nın devlet sınırına yaklaşan hava hedefleri tespit edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, “Hava kuvvetlerine ait 2 adet Su-30 savaş uçağı, hava hedeflerini tespit etmek ve olası bir saldırıyı önlemek için havalandı.” ifadelerine yer verildi. Ayrıca Bakanlık, Su-30 pilotlarının ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet B-1B bombardıman uçağının ve onlara eşlik eden 2 adet KC-135 tanker uçağının tespit edildiğini ve uçaklara refakat edildiğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın devlet sınırından yabancı askeri uçakların geri çevrilmesinin ardından Su-30’ların güvenli bir şekilde hava üssüne geri döndüğünü kaydetti. Bu bağlamda “Rus uçaklarının uçuşu sıkı bir şekilde gerçekleştirildi. Hava sahasının kullanımına ilişkin uluslararası kurallarla Rusya’nın devlet sınırlarının ihlaline izin verilmedi.” dendi.

Rus Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan videoda havadan yakıt ikmali yapılırken Rus Su-30 savaş uçağı pilotu hava-hava füzelerini de göstererek yakın mesafede manevra yapıyor.

NATO: Karadeniz’de uçuş eğitimleri gerçekleştirildi

19 Ekim 2021 tarihinde İngiltere’nin Fairford kentinden İncirlik Üssü’ne gitmek üzere havalanan 2 adet B-1 bombardıman uçağına, Karadeniz üzerinde Polonya, Romanya ve Kanada uçakları eşlik etti. Bu bağlamda ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bombardıman uçaklarının, Karadeniz bölgesinde simüle silah eğitimi vererek, hava mürettebatının silah kullanma pratiği yapmasına olanak sağladığı ifade edildi.

Eğitim ile ilgili konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı General Jeff Harrigian, “Müttefik topraklarında stratejik bombardıman uçaklarını hızlı bir şekilde konuşlandırma yeteneği, 7/24 hazırlığımızı sürdürmek için hayati önem taşıyor. Müttefik savaşçılarla entegrasyon, havacılarımız için gerekli kas hafızasını yaratıyor ve NATO’nun askeri güç yansıtmasına izin veriyor.” ifadelerini kullandı.

Ek olarak bombardıman uçakları, Kraliyet ve Türk Hava Kuvvetleri’ne ait KC-135 uçaklarından havada yakıt ikmali gerçekleştirdi. Havada gerçekleştirilen yakıt ikmaline ek olarak B-1 uçakları, İngiltere’ye dönmeden önce İncirlik Üssü’nde hot pit refuel (Motor çalışırken yapılan yakıt ikmali) gerçekleştirdi. Hot pit refuel sayesinde mürettebat, anında kalkış gerçekleştirebilmekte. Bu durum ise ekiplere zaman kazandırmakta.

Kaynak: DefenceTurk

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar