Turkuaz Ekspresi Karabağ’ı Yeşertecek Buğday Tohumu Taşıyor

turkuaz ekspresi karabagi yesertecek bugday tohumu tasiyor
turkuaz ekspresi karabagi yesertecek bugday tohumu tasiyor
Abone Ol  


Türkiye ile Azerbaycan arasında Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı’ndaki yük taşımacılığına Karabağ güzergahı da eklendi. BTK Demiryolu Hattı’nda yük taşımacılığına eklenen yeni güzergahta, Turkuaz Ekspresi ile ilk olarak Karabağ’ı yeniden yeşertecek buğday tohumları taşınıyor.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü, Azerbaycan Demiryolları ve Gürcistan Demiryolları iş birliği ile işletilen Turkuaz Ekspresi ile BTK hattında yük taşımacılığının daha da arttırılması hedefleniyor.

Orta Koridor, BTK Demiryolu Hattı ve Marmaray üzerinden sağlanan kesintisiz demiryolu bağlantısı süre avantajı nedeniyle çok cazip

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, 2003 yılından beri gerçekleştirilen demiryolu öncelikli yatırımlar sayesinde Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasındaki demiryolu taşımacılığında transit ülke konumuna geldiğini belirterek, Türkiye-Çin, Türkiye-Rusya arasında ihraç trenleri işletilmeye başlandığını, Orta Koridor, BTK Demiryolu Hattı ve Marmaray üzerinden sağlanan kesintisiz demiryolu bağlantısının süre avantajı nedeniyle çok cazip olduğunu bildirdi.

Pezük, 30 Ekim 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle işletmeye açılan BTK Demiryolu Hattı’nda önemli başarılara imza atıldığının altını çizerek Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın ortak yatırımı olan BTK Demiryolu Hattı’nda bugüne kadar 1,3 milyon ton yük taşındığını, hatta taşınan yük miktarı ve çeşitliliğinin sürekli arttığını, hattı daha verimli hale getirebilmek amacıyla Türkiye ile Azerbaycan arasında düzenli işletilecek Turkuaz Ekspresi’ni başlattıklarını anlattı.

Pezük, bu trenlerin Türkiye’de Köseköy ve Mersin istasyonlarından hareket ettiğini vurgulayarak, “Azerbaycan Bakü’de (Abşeron İstasyonu) son buluyor. İlkini 2021’in ilk yarısı içinde uğurladığımız trenlerimiz Türkiye-Azerbaycan arasındaki mesafeyi 6-7 gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlıyor. İlk etapta İstanbul ve Mersin’den Azerbaycan’a karşılıklı olarak haftada 2 tren işletiyoruz. Talepler doğrultusunda bu sayıyı daha da artırmayı planlıyoruz.” dedi.

İlk olarak 15 Ekim’de Tekirdağ’dan uğurlanan Turkuaz Ekspresi Karabağ’a ulaşmak üzere

Karabağ’a ilk blok konteyner trenini 15 Ekim’de Tekirdağ’dan uğurladıklarını bildiren Pezük, şunları kaydetti:

“Demir yolu ailesi olarak ayrı bir gurur ve heyecanla uğurladığımız trenimiz, 28 vagondan oluşuyor ve konteynerler içerisinde buğday tohumu taşıyor. Karabağ’ın yeniden yeşermesi için ihtiyaç olan buğday tohumları, mayınlı bölgelerin mayınlardan arındırılmasından sonra ilk ekim için gerekli ve ekim süresi geçilmeden ulaşması lazım. Bu nedenle tüm demir yolcular tohumların hızlı şekilde ulaşması için özel önem gösteriyoruz. Tekirdağ’dan yola çıkan trenimiz Marmaray’ı geçerek Bakü-Tiflis-Kars demir yolu güzergahından Azerbaycan’ın Doğu Zengilan bölgesine en kısa sürede ulaşacak.”

Pezük, “Turkuaz ekspresler bu hattın kapasitesini genişletecek ve Avrupa-Asya arasındaki yük taşımalarında rekabet gücünü yükseltecek. Salgın döneminde ülkeler arası ulaşım bağlantıları sınırlı olmasına rağmen demiryolu ulaşımı bir an bile durmadı, ülkemizin ticaretinin devamında önemli rol oynadı ve bu açıdan demiryolu taşımacılığı etkinliğini bir kez daha kanıtladı.” diye konuştu.

“Talep halinde konvansiyonel taşıma yapmaya başlayacağız”

Genel Müdür Pezük, bu yıl 50 bin ton taşıma yapmasını hedefledikleri Turkuaz ekspreslerle bugüne kadar 38 bin ton ihraç ve ithal yük taşıdıklarını aktararak, “Taşımalar şu an için sadece konteynerle yapılıyor ancak talep olması halinde konvansiyonel, yani açık veya kapalı yük vagonları ile de taşıma yapmaya başlayacağız. Turkuaz ekspresler dost ve kardeş ülke Azerbaycan’la ticaretimizi artıracak ve ülkelerimizi yakınlaştıracak.” ifadelerini kullandı.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar