Ankara’da Toplu Taşıma Ücretlerine Yüzde 30 Zam

Ankara'da Toplu Taşıma Ücretlerine Zam Geliyor
Ankara'da Toplu Taşıma Ücretlerine Zam Geliyor
Abone Ol  


Ankara’daki raylı sistem ve otobüs toplu taşımacılığından sorumlu EGO Genel Müdürlüğü yayımladığı açıklamayla toplu taşıma ücretlerine zam yapılacağını duyurdu. Ankara EGO Tam Ankakart otobüs ücreti ne kadar oldu? Tam Ankakart geçiş ücreti ne kadar? Öğrenci aylık Ankarakart ücretlerine zam geldi mi

EGO Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada konuya ilişkin bölüm şöyle:

“Mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019-2021 döneminde yüzde 77,60 oranında artış yaşanmıştır. Aynı artış oranı 2017-2021 dönemi için yüzde 188,60 olarak gerçekleşmiştir.

En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının çok altında bir oran olan yüzde 30 belirlenmiş, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır.

Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir.”

EGO Tam Ankakart otobüs ücreti ne kadar oldu?

Yapılan açıklamaya göre ulaşım ücretlerine yüzde 30 zam geldi. Aylık ortalama 100 lira ulaşıma harcayan Ankaralı artık 130 lira harcayacak.

Tam Ankakart geçiş ücreti ne kadar?

  • Akıllı Kart (Ankarakart) Bir Biniş Ücreti Tam 3,25 TL
  • Akıllı Kart (Ankarakart) Bir Biniş Ücreti Tam Aktarma 1,60 TL
  • Akıllı Kart (Ankarakart) Bir Biniş Ücreti Tam İndirimli 1,75 TL
  • Akıllı Kart (Ankarakart) Bir Biniş Ücreti Tam İndirimli Aktarma 0.75 TL

Tam Ankarakartlarda 75 dakikalık süre içerisinde (istisnai hatlar hariç) en fazla 2 defa transfer imkanı sağlanmıştır, transfer ücreti 1,60 TL’dir. EGO Otobüs, Ankaray, Metro, Teleferik, Başkentray, kent merkezi ÖTA ve ÖHO’larda geçerlidir.

Öğrenci aylık Ankarakart ücretlerine zam geldi mi?

Yapılan açıklamaya göre Ankara’da indirimli kartlara ve öğrenci kart ücretlerine zam gelmedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ’ın öğrencilerimize destek sağlamak amacıyla başlattığı, Aktif Öğrenci (İndirimli) Ankarakart’lara uygulanan abonman uygulaması, 18.10.2019 tarih ve 2019/87 E. sayılı UKOME Kararı ile başlatılmıştır.

Öğrenci Abonman uygulaması, 60 TL karşılığında 200 biniş hakkı verir. Yapıldığı tarihten itibaren 30 gün geçerlidir ve bir sonraki ayın aynı günü, aynı saatte sona erer.

Abonman uygulaması şehir içi hizmet veren EGO, Özel Halk Otobüsleri (ÖHO), Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA), Metro, Ankaray ve Teleferik’te geçerlidir (Tam Ankarakart 3,25 TL, Öğrenci Ankarakart 1,75 TL olarak uygulanan). Fiyat tarifesi farklı olan dış ilçe ve mahallelere hizmet veren EGO, ÖHO, ÖTA’larda geçerli değildir (Şehir içi ücret tarifesinden farklı tarife ile uygulanan). Bu hatlarda belirlenen ücret tarifesi üzerinden kullanılan Ankarakart bakiyesinden tahsil edilmektedir.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar