Bahreyn Büyük Metro ve Demiryolu Yatırımları Yapacak

bahreyn demiryolu yatirimlari
bahreyn demiryolu yatirimlari
Abone Ol  


Bahreyn Hükümeti bugün, Bahreyn’in ulusal altyapısına ve stratejik öncelikli sektörlerine 30 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak olan Stratejik Projeler Planının ayrıntılarını açıkladı. Bahreyn’in şimdiye kadarki en önemli sermaye yatırımlarından birini temsil ediyor ve Bahreyn ekonomisinin uzun vadeli rekabet gücünü artırmak ve pandemi sonrası büyümeyi teşvik etmek için tasarlanan Ekonomik İyileşme Planını yönlendirecek.

109 km Uzunluğunda Metro Hattı Geliyor

Bahreyn’de yeni bir metro sistemi seyahat seçeneği sunacak, tıkanıklığı azaltacak ve Krallığın net sıfıra ulaşma planlarına katkıda bulunacak. 109 km’yi aşan metro ağı, ülkedeki tüm büyük nüfus merkezlerini birbirine bağlayacak. Metronun 20 istasyonlu ilk aşaması, Bahreyn Uluslararası Havalimanı’ndan Seef’in yerleşim ve ticaret bölgesine kadar uzanacak ve hem Manama’ya hem de Diplomatik Bölgeye bağlanacak.

Telekom, turizm, eğitim, üretim ve sağlık dahil olmak üzere kilit sektörlerde 22 imza projesinden oluşan plan, Bahreyn’in 2030 Ekonomik Vizyonu’nun gerçekleştirilmesine de katkıda bulunacak.

Yeni projeler, Bahreyn’in toplam arazi alanını %60’tan fazla artıran yeni inşa edilmiş adalarda yer alan beş şehrin oluşturulmasını içeriyor. Planlananların en büyüğü olan Fasht al Jārim, yeni bir havalimanına ev sahipliği yapacak bir konut, lojistik ve turizm merkezi sağlayarak 183 km2’lik bir alana yayılacak. Yeni 25 km, dört şeritli Kral Hamad Geçidi, Suudi Arabistan ve daha geniş KİK ile sınır ötesi ticareti ve seyahati kolaylaştıracak ve siyasi, stratejik, ekonomik ve kültürel bağları güçlendirecek.

Ulaştırma bağlantısı, Krallığın tüm bölgelerini birbirine bağlayan ve rekabet gücünü artıran kara ve deniz fiber optiklerine yapılan teknoloji yatırımı ile tamamlanacak. Yeni nesil bulut bilişim hizmetleri, birkaç yeni veri merkezi projesine yapılan önemli yatırımlar ile desteklenecektir. Bahreyn’deki en büyük spor stadyumunu ve çok amaçlı kapalı spor arenasını barındıracak bir kompleks olan “Spor Şehri” binası, Bahreyn’i etkinlikler, eğlence ve spor için bir merkez haline getiriyor. Ek olarak, Bahreyn Uluslararası Sergi ve Kongre Merkezi, Orta Doğu’daki en büyük “Konferans Şehri” olacak ve Bahreyn’in güneybatısındaki bir dizi tatil beldesi olan “Turist şehri”, Krallığın küresel bir ziyaretçi destinasyonu statüsünü artıracak.

Stratejik Projeler Planı kapsamında duyurulan yeni projeler, Krallığın yeni Bahreyn Uluslararası Havalimanı terminalini, ALBA’nın 6. Hat genişletme projesini ve AB-4 Boru Hattını teslim eden 2015 altyapı planı üzerine inşa edilecek.

Açıklamanın ardından, Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Ekselansları Şeyh Salman bin Khalifa Al Khalifa şunları söyledi:

“Bahreyn pandemiden ekonomik toparlanmanın ötesinde daha müreffeh bir geleceğe bakan cesur bir hırsla çıkıyor. Bu dönüştürücü yatırım, gençler için eğitim ve yaşam tarzı fırsatlarını artıracak ve yetişkinliğe doğru ilerlerken onlar için kaliteli sağlık hizmetleri, evler ve kariyer yolları sağlayacaktır.

Yeni ve mevcut endüstriler teşvik edilecek ve turizm ve eğlence sektörlerindeki özel sektör büyümesi, malların, hizmetlerin ve insanların verimli hareketi için hem Krallık içinde hem de denizaşırı bağlantılarla birlikte altyapı ve telekomünikasyon yatırımları ile ileriye götürülecek.”

Stratejik Projeler Planı, yalnızca Bahreyn’in fiziksel altyapısına değil, aynı zamanda Krallık halkının gelecekteki refahına da bir yatırımdır.”

İlk yorum yapan olun

Yorumlar