Filipinler İlk İki T129 ATAK Helikopterini Teslim Alıyor

Filipinler İlk İki T129 ATAK Helikopterini Teslim Alıyor
Filipinler İlk İki T129 ATAK Helikopterini Teslim Alıyor
Abone Ol  


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Filipinler’e ihraç edilen T129 ATAK helikopterlerinin ilk kafilesini Aralık 2021’de teslim edecek. Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) Komutanı Korgeneral Allen Paredes yaptığı açıklamada, Filipinler’e ihraç edilecek T129 ATAK helikopterleriyle ilgili gelişmelere değindi. Bahse konu açıklamaya göre Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından teslim edilmesi planlanan ilk kafile için 2021 yılının Aralık ayı işaret edildi. Korgeneral Paredes, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Öldürücü… Bu Aralık ayında geliyor. Filipin Hava Kuvvetlerine ait T129 Saldırı Helikopteri.” ifadelerine yer verdi. Açıklamada teslimatla ilgili başka bir detay verilmedi.

Filipinler ile imzalanan sözleşme kapsamında TUSAŞ tarafından üretilen toplamda 6 adet T129 ATAK helikopterinin 269.388.862 ABD Doları bedel ile ihraç edileceği biliniyor. Konuyla ilgili olarak Mayıs 2021’dde yapılan açıklamalarda iki adetlik ilk teslimatın Eylül 2021’de gerçekleşmesinin beklendiği ifade edilmişti. Filipinler Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dir Arsenio Andolong, “En son gelişmelere dayanarak, Filipin Hava Kuvvetleri için T129 Taarruz Helikopterlerinin ilk iki biriminin bu Eylül ayında teslim edilmesini bekliyoruz” demişti. Bakanlığa göre, 2021 Eylül ayında yapılacağı söylenen teslimatı takiben kalan dört T129 ATAK helikopterinin sırasıyla Şubat 2022 (iki adet) ve Şubat 2023 (iki adet)  teslim edilmesinin beklendiği ifade edilmişti.

Filipinli personele T129 ATAK eğitimi

T129 ATAK helikopterinin Filipinler’e satışı ile ilgili onayların tamamlanmasının ardından, Filipin Hava Kuvvetleri 15. Saldırı Filosu’na bağlı pilot ve mürettebatlar, Ankara’da ki TUSAŞ tesislerinde T129 Atak helikopteri eğitimi görecek. İlgili eğitimin Mayıs 2021 – Ağustos 2021 tarihleri arasında sürmesi planlanırken, Filipin Hava Kuvvetleri, ilerleyen süreçlerde T129 ATAK taarruz helikopteri operasyonları konusunda eğitim için Türkiye’ye pilot ve uzman göndermeye devam edecek.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar