Kuveyt Havalimanı Limak İnşaat Tarafından Yenilecek

Kuveyt Havalimanı Limak İnşaat Tarafından Yenilecek
Kuveyt Havalimanı Limak İnşaat Tarafından Yenilecek
Abone Ol  


Kuveyt’in başkent Kuwait City’deki ana havaalanını yenilemek için 8,2 milyar dolar değerindeki 14 yeni projesini  açıkladı. Kuwait Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından açıklanan plan, Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda tahmini maliyeti 5 milyar dolar olan ve yılda 25 milyon yolcuyu ağırlayabilecek yeni bir terminal olan T-2’yi içeriyor. Projeye yeni pist ve kontrol kulesi  de eklenmiş.

Foster + Partners tarafından tasarlanan terminal projesi, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Limak Grubu’nun bir parçası olan Limak İnşaat tarafından geliştirilecek.

Gulf Construction’ın Haziran ayı raporuna göre projenin yüzde 40’ı tamamlandı. Gulf Construction, tamamlandığında T2’nin dünyanın en gelişmiş ve çevre dostu havalimanlarından biri ve Kuveyt’e giden ikonik bir kapı olacağını kaydetti. Planlanan diğer projeler arasında uçak ikram binası ve güvenlik hizmetleri projesi de yer alıyor.

Temeli 2016 yılında atılmıştı

Limak İnşaat tarafından 2016 yılında sözleşmesi imzalanan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının temeli, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Sayın Şeyh Sabah Al–Ahmad Al-Jaber Al-Sabah’ın katıldığı törenle atılmıştı.

Kuveyt Havalimanı Temel Atma Töreni
Kuveyt Havalimanı Temel Atma Töreni

Törene Kuveyt Veliaht Prensi, Kuveyt Başbakanı, iki ülkeden çok sayıda bakan, büyükelçiler, Kuveytli ve Türk işadamları, bürokratlar ve basın mensupları katılmıştı.

Kuveyt Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Kuveyt Uluslararası Havaalanı, Gazali Expressway, Kuwait City, Kuveyt adresinde bulunan havalimanından şehir merkezine gitmek için farklı alternatifler var. Yolcular, şehir merkezine otobüs kullanarak gidebilirler. 501 numaralı hat, şehir merkezi ile havalimanı arasında hizmet verir. Otobüs kullanmak hem daha ekonomik hem de kolaydır. En fazla otobüsler ile 30 dakika içerisinde merkeze gitmek mümkündür. Fiyatlar ise 0,25 KD olarak belirlenmiştir. Havalimanından şehir merkezine gitmek isteyen yolcular için taksi hazır bekletilir. Havaalanı içerisinde yer alan taksi masasından yardım alabilirsiniz.

Araç Kiralama şirketleri de havalimanlarında aktif olarak hizmet verir. Kuwait Uluslar arası Havalimanı içerisinde Budget, Hertz, National gibi şirketler hizmet verir, günlük, aylık ya da haftalık araba kiralayarak konforlu bir şekilde şehir içerisinde seyahat edebilirsiniz.

Kuveyt Havalimanı İçerisinde Neler Var?

Kuveyt içerisinde hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilmek adına Kuwait Havaalanı hizmet verir. Hava yolu ulaşımını daha çok tercih eden yolcular, belirtilen merkez sayesinde farklı şehirlere ya da ülkelere seyahat edebilirler. Kuveyt uçak saatleri ve bilet ile ilgili bilgi almak adına havalimanında profesyonel çalışanlar görevlendirilmiştir.

Kuwait Havaalanı, şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta olduğu için araç ile birlikte 10 dakika içerisinde ulaşım sağlamak mümkündür. Yine aynı şekilde ulaşım sürecinde taksi, araç kiralama ya da toplu taşıma alternatifleri de değerlendirilebilir.

Havalimanında bulunan mağazalar, cafe ya da restoran seçenekleri yolcular açısından avantajlıdır. İç ve dış hatlarda yer alan farklı mekanlar sayesinde yolcular ihtiyaçlarını karşılayarak uçaklarına binebilirler.

Kuveyt Havalimanı Telefon numarası: +965 243 198 29

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar