TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş RAME Başkanı Seçildi

TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş RAME Başkanı Seçildi
TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş RAME Başkanı Seçildi
Abone Ol  


Ülkemizi Uluslararası Demiryolu Birliği’nde(UIC) TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş temsil edecek. Avrupa ile Ortadoğu’yu demiryolu ile birbirine bağlayan en köklü yapılanmanın yönetim başkanlığına getirilen Akbaş, “Birlikten güç doğar, emniyet ve hizmette fikir birliği ile başarılar elde edeceğiz” dedi.

Ortadoğu Bölgesel Kurulu Toplantısı, Haydarpaşa Tren Garı’nda düzenlendi. Çok önemli kararların alındığı toplantıda RAME Bölgesel Yönetim Komitesi Başkanlığına TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş seçildi.

28. düzenlenen ve çok önemli kararların alındığı toplantıda katılımcılar tarafından Ortadoğu Demiryolları’nın gelişimi için değerlendirme yapıldı. Daha sonra RAME’nin bütçesi üyelerce incelenerek, 2022-2024 yılları için öngörülen bütçeye ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

RAME Ofisi, 21 Haziran 2021 tarihinde yapılan 27. RAME Toplantısından bu yana gerçekleştirilen faaliyetlerine ilişkin katılımcılara bilgi verdi. UIC RAME Bölge Koordinatörü Marc Guigon tarafından RAME Bölgesi 2022-2023 Eylem Planı’na ilişkin öngörülen bilgiler üyelerle paylaşılarak, değerlendirilmek üzere üyelerin talepleri alındı.

Toplantıda; UIC Genel Kurulu toplantısında onaylanacak olan yeni üye adaylar da gözlemci olarak yer alarak, kurumlarını tanıttılar. Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Altyapı Bakanlığı (MOEI), İsfahan Kafriz Araştırma Merkezi (İran), Suudi Arabistan Genel Taşımacılık Kurumu (TGA) üye adaylarıdır.

Genel Müdür Metin Akbaş, TCDD altyapısına ve sürdürülebilir demiryolu gelişimi için yenilenebilir enerji kaynaklarının TCDD enerji sarfiyati içerisindeki giderek artan payına ve bu yönde önemli bir adım olarak İzmir’de TCDD mülkiyetindeki arazide güneş enerjisi santrali kurulması, çevre dostu ekolojik köprü inşaatı, mera ıslahı gibi faaliyetlerine ilişkin sunumu katılımcılarla paylaştı.

Toplantıda konuşma yapan UIC RAME Koordinatörü Marc Guigon, komite başkanı seçilen Metin Akbaş’a başarılar dileyerek, “TCDD her zaman öncü bir kuruluş olmuştur. Metin Akbaş ile birlikte önemli projelere imza atacağımıza inanıyorum. Ülkeler arası karşılıklı fikir alışverişi ile güzel kazanımlar elde edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen toplantıya; TCDD Genel Müdürü, RAME Başkanı Metin Akbaş, UIC Genel Müdürü Françoise Davenne, UIC RAME Koordinatörü Marc Guigon, İran Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve Demiryolları (RAI) Genel Müdürü, RAME Başkan Yardımcısı Dr. Seyed Miad Salehi, Ürdün Hicaz Demiryolları (JHR) Genel Müdürü Zahi Khalil, Irak Cumhuriyeti Demiryolları (IRR) Genel Müdürü Talib Jawad Kadhim, Suudi Arabistan Genel Taşımacılık Kurumu (TGA) Müsteşarı Khalid Al Sultan, İran Demiryolları (RAI) Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mozghan Kordbacheh, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Altyapı Bakanlığı (MOEI), Mühendis Mohamed Al-Hourani, UIC RAME Ofisi Sorumlusu Poupak Ashtari iştirak etti.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar