Antalya Havalimanı Kapasite Artırımı ve 25 Yıllığına Kiralanması İhalesi Sonucu

Antalya Havalimanı Kapasite Artırımı ve 25 Yıllığına Kiralanması İhalesi Sonucu
Antalya Havalimanı Kapasite Artırımı ve 25 Yıllığına Kiralanması İhalesi Sonucu
Abone Ol  


Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin ihale sonrası yaptığı konuşmada Antalya’yı dünya turizminin başkenti yapacak yatırımlara imkan sağlayan ihalenin sonucunun hayırlı olmasını diledi.

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ve iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanması ihalesinde en yüksek teklifi 7 milyar 250 milyon avro ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı sundu.

Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) Dairesi Başkan Vekili ve İhale Komisyonu Başkanı Gülnur Uzaldı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde düzenlenen ihalede yaptığı konuşmada, havacılık sektörüne kazandırılan 18 KÖİ projesinden 10’unun Yap-İşlet-Devret modeli, 8’inin ise mevcut tesislerin işletilmesine yönelik kiralama projesi olduğunu bildirdi.

Bugün gerçekleştirilen ihaleyle ülkenin ilerleyen yıllarda turizmde hedeflediği ve kısa vadede beklediği artış dikkate alındığında Antalya Havalimanı’nın mevcut altyapı ve kapasitesiyle beklenen artışı karşılamayacağına dikkati çeken Uzaldı, “Kiralama ihalesi kapsamında yapılacak ilave yatırımların gerçekleşme süreci de göz önünde bulundurularak planlandı.” diye konuştu.

Uzaldı, proje kapsamında iç hatlar ve 2. dış hatlar terminallerinin büyütülmesi, 3. dış hatlar terminali ve genel havacılık terminali yapımı, VIP terminali ve Devlet Konukevi yapımı, apron kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar, yeni teknik blok, kule ve verici istasyonu yapımı, akaryakıt depolama ve dağıtım tesisi yapımı gibi yatırımların bulunduğunu söyledi.

Kira konusu tesislerin yapım süresi 36 ay, işletme süresi ise 25 yıl olacak. İhaleye ilişkin 8 firmanın dosya satın almış, 3 firmanın ise yer görme belgelerini onaylatmış.

TEKLİFLER KOMİSYON TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK

Uzaldı, tekliflerin DHMİ tarafından teşkil edilen ihale komisyonu tarafından değerlendirileceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

İhalenin ilk etabında isteklilerin dış zarflarının açılarak, ihale şartnamesinde belirtilen evrakların uygunluğu incelenecek. İkinci etapta, iç zarflar açılarak iç zarf içindeki belgeleri şartnameye uygun olan isteklinin tek olması halinde pazarlık usulü, birden fazla olması halinde en düşük kira bedelini teklif eden istekliden, en yüksek kira bedelini teklif eden istekliye doğru yapılacak sıralamaya göre isteklilerle açık artırma yapmak suretiyle pazarlık usulü uygulanacak. İhale sonucu, Rekabet Kurumu ve DHMİ Yönetim Kurulu kararıyla kesinlik kazanacak.

Uzaldı, kesinleşen ihale sonucunda kira sözleşmesi ve eklerinin, ihaleyi kazanan istekli tarafından kurulacak anonim şirket ve DHMİ arasında imzalanarak yürürlüğe gireceğini bildirdi.

İHALEYE VNUCOVO-İNTEKAR İLE TAV-FRAPORT İŞ ORTAKLIKLARI TEKLİF VERDİ

Satın Alma ve İkmal Dairesi Başkanı ve İhale Komisyonu Başkan Yardımcısı Ömer Gönül de ihale sürecinin komisyon tarafından yürütüleceğini belirterek, İhale için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm ile TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı teklif verdi. ifadelerini kullandı.

Komisyon daha sonra firmaların teklif dosyalarını açarak, şartnameye uygunluğunu kontrol etmesinin ardından firmaların iç teklif zarfları açıldı.

Buna göre, Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması işi için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş ortaklığı 5 milyar 250 milyon avro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı ise 5 milyar 750 milyon avro teklif verdi.

Söz konusu iş için Vnucovo Uluslararası Havalimanı AŞ-İntekar Yapı Turizm iş ortaklığı 783 milyon 400 bin avro, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı ise 765 milyon 252 bin 109 avro tutarında yatırım taahhüdünde bulundu.

Daha sonra ihalenin açık artırma bölümüne geçildi. 12 tur süren açık artırmada, 7 milyar 250 milyon avroyla en yüksek teklifi TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı verdi.

ANTALYA HAVALİMANI, BÖLGENİN EN BÜYÜK TURİZM HUB’I OLACAK

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin de ihalenin ardından yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşsiz vizyonu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının isabetli politikalarından aldıkları ilham ve güçle Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Antalya Havalimanı’nı geleceğe taşıyacak başarıya imza atmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Keskin, “İhale dosyasını Malezya, Rusya, Fransa, Almanya ve Türkiye’den firmalar satın aldı. Bu, ülke ekonomisine ve büyümesine olan güvenin göstergesidir.” diye konuştu.

Antalya Havalimanı’nın önümüzdeki dönemlerde yenilenen yüzü ve karşılanan ihtiyaçlarıyla hazırlıklı gireceğini anlatan Keskin, havalimanının bölgenin en büyük turizm “hub”ı olacağını bildirdi.

Şeffaf, açık ve rekabetçi bir şekilde yapılan ihaleye katılan firma yetkililerine teşekkür eden Keskin, tarihi, kültürel ve coğrafi özellikleriyle dünya markası olan Antalya’yı dünya turizminin başkenti yapacak yatırımlara imkân sağlayan ihale sonucunun hayırlı olmasını diledi.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar