ASELSAN İnsansız Kara Aracı Teknolojilerini Sergiledi

ASELSAN İnsansız Kara Aracı Teknolojilerini Sergiledi
ASELSAN İnsansız Kara Aracı Teknolojilerini Sergiledi
Abone Ol  


İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kara Araçları Dairesi koordinasyon ile FNSS yerleşkesinde gerçekleştirildi.

ASELSAN’ın da yer aldığı tören, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve MGEO Sektör Başkanı Mustafa Kaval ile askeri yetkililer, emniyet yetkilileri, insansız kara aracı üreticisi firma yöneticileri, sektör temsilcileri ve medyanın katılımıyla gerçekleştirildi.

“Geleceğin muharebe sahası için çalışıyoruz”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şunları söyledi:

“Muharebe sahasının çok yakın gelecekte tamamen insansız sistemlere bırakılması düşünülmemekle birlikte uzun vadede insansız sistemlerin pek çok farklı konseptte insan gücünün yerine geçeceği, çoklu operasyon ihtiyaçlarını karşılamak üzere insansız kara, hava ve deniz araçlarının birlikte çalışmasının savaşların seyrini değiştireceği ve geleceğin muharebe sahasının mürettebatlı ve mürettebatsız unsurlardan oluşacağı öngörülmektedir. Bu öngörüden yola çıkılarak insansız kara araçlarına yönelik çalışmalarımızı hem mevcut gereksinimleri en hızlı şekilde karşılamak; hem de uzun vadeli ihtiyaçları belirleyerek geleceğin teknolojilerinde insansız kara araçları alanında dünyada öncü olmak hedefini göz önünde bulundurarak yapmaktayız.”

SSB Kara Araçları Daire Başkanlığı Modernizasyon ve Otonom Projeler Müdürü Esra Aydemir Çavuş tarafından yapılan proje bilgilendirmesinin ardından, orta ve ağır sınıf insansız kara aracı video gösterimi gerçekleştirildi.

ASELSAN’ın üstün İKA teknolojisi sergilendi

İnsansız kara araçları ekosistem buluşmasının yaşandığı organizasyonda, SSB ile ASELSAN ve katılımcı diğer firmalar Best Grup,
Elektroland, HAVELSAN arasında orta sınıf insansız kara aracı seri üretimine dair Niyet Beyanı İmza Töreni de gerçekleştirildi. İmza töreninin ardından, heyet tarafından Hafif Sınıf İnsansız Kara Araçları sergisinde yer alan platformlar incelendi. Bu kapsamda, el yapımı patlayıcıları zorlu koşullar altında, güvenli bir mesafeden etkisiz hale getirmek üzere ASELSAN tarafından geliştirilen, yüksek hareket kabiliyetine sahip Ertuğrul Bomba İmha Robotu sergilendi.

Sergi gösterimi ardından test alanında, ASELSAN tarafından geliştirilen ASLAN-Orta Sınıf 1’inci Seviye İnsansız Kara Aracı ve Orta Sınıf 2’inci Seviye İnsansız Kara Aracının da yer aldığı orta ve ağır sınıf insansız kara araçları kapsamında atışlı kabiliyet gösterimi yapıldı. Zorlu arazi koşullarında keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen, farklı maksatlarla kullanılmak üzere faydalı yük taşıma ve otonomi kabiliyetine sahip, uzaktan komutalı, üstün hareket kabiliyetine sahip ASLAN-ASELSAN Orta Sınıf 1’inci Seviye İnsansız Kara Aracı ve ASELSAN Orta Sınıf 2’nci Seviye İnsansız Kara Aracı, belirlenen senaryolara uygun olarak parkurda hareket kabiliyetleri, silah sistemi ile stabilizasyon özellikleri ve otonomi performanslarını başarıyla sergiledi.

ASELSAN tarafından insansız kara aracı alanında gerçekleştirilen başarılı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan üstün kabiliyetli platformlar sergi ve gösterimde heyet ve katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde BARBAROS Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu kapsamında çalışmalar devam ediyor.

T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile HAVELSAN-ASELSAN İş Ortaklığı arasındaki BARBAROS Sınıfı Fırkateynlerin modernizasyonuna yönelik sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen 5/54 Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) prototip ürününün balistik verilerin (FCI-Fire Control Input) doğrulamasına yönelik atışlı faaliyetleri TCG BARBAROS Gemisinde icra edildi.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar