Burun Etinden 1 Saatte Kurtulmak Mümkün

Burun Etinden 1 Saatte Kurtulmak Mümkün
Burun Etinden 1 Saatte Kurtulmak Mümkün
Abone Ol  


Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Muhammed Durna “Halk arasında burun eti olarak bilinen konka hastalıkları yaşam kalitesini bozan pek çok soruna yol açsa da, bu sorundan 1 saatte kurtulmak mümkün.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Muhammed Durna, “Alerjik, hormonal, çevresel, genetik sorunların yanı sıra geçirilen enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilen burun eti büyümesi zor nefes alma, baş ağrısı, koku alamama ve horlama gibi şikayetlere neden oluyor” uyarılarında bulundu.

Burun eti büyümesi yani konka tedavi edilmediğinde kişinin hayat standartını düşürdüğünü ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Muhammed Durna “Kaliteli nefes hayattır. Bugün bu sorundan kurtulmak için çok fazla seçeneğe sahibiz. Uzun süren ilaçlı tedavi sonrasında cerrahi müdahalede bu seçeneklerden sadece biri. Burun eti büyümesinde radyofrekans, lazer, koterizasyon ve lokal anestezi ile yapılan günübirlik işlemler uygulanabiliyor. Bir saatlik işlemler sonrası hasta sağlıklı hayatına aldığı ilk nefesle başlamanın mutluluğunu yaşıyor” diye belirtti.

SİGARA DUMANI BURUN ETLERİNİN ŞİŞMESİNE NEDEN OLABİLİYOR

Sigara dumanına maruz kalma, alerjik rinitler, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme, sıcaklık değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı burun etlerinin şişebildiğini aktaran Durna, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Septum deviasyonu dediğimiz kemik eğriliği durumlarında da burun eti şişmesi görülür. Tüm cerrahiler sonrasında konkalarda yeniden büyüme oranının çok düşüktür. Sıklıkla bu oran yüzde 5’ten daha azdır. Ancak hastanın konkalarını büyüten alerji, sigara, çevre kirliliği gibi etkenler devam ettiğinden, zaman zaman tekrar ilaç tedavileriyle bu soruna çözüm getirilebilir.”

İlk yorum yapan olun

Yorumlar