Hayrabolu Tekirdağ Yolu İle Tekirdağ Limanı ve Kapıkule’ye Ulaşım Kolaylaşacak

Hayrabolu Tekirdağ Yolu İle Tekirdağ Limanı ve Kapıkule’ye Ulaşım Kolaylaşacak
Hayrabolu Tekirdağ Yolu İle Tekirdağ Limanı ve Kapıkule’ye Ulaşım Kolaylaşacak
Abone Ol  


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun tamamlanmasıyla birlikte Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımının kolaylaşacağına vurgu yaptı ve “Bölgedeki ticaret hacmi artacak. En önemlisi de Tekirdağ’ımız sosyo-ekonomik kazanımlarına yenilerini ekleyecek. Tüm bunların yanı sıra bölgedeki seyahat süresi kısalacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun Kandamış-Ortaca Köyleri Kesimi ile Tekirdağ Çevre Yolu – Muratlı Köprülü Kavşak Kolu açılış törenine katıldı. Tekirdağ’ın İstanbul ile birlikte Türkiye ekonomisini canlandıran çok önemli bir merkez konumunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Trakya’nın Marmara ve Karadeniz’e açılan kapısıdır. Asya ve Avrupa arasındaki hem ticaret hem de kültür alışverişlerinin kavşak noktasındadır. Bütün bunlara, yıllara yayılan gelişimi de eklenince Tekirdağ, iktisadi ve kültürel önemini sürekli artıran bir şehir olma özelliğini korumaya devam etmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Tekirdağ’ın ulaşım ağını güçlendirecek her projenin öneminin farkındayız. Bu bilinçle çalışmalarımıza 7/24 hizmet esasına göre devam ediyor ve tamamladığımız Hayrabolu-Tekirdağ Yolu kapsamındaki Kandamış-Ortaca Köyleri arasındaki 7 kilometrelik kesim ile Tekirdağ Çevre Yolu üzerindeki Muratlı Köprülü Kavşak Kolu’nu açıyoruz” ifadelerini kullandı.

28 Kasım 2020’de Hayrabolu’dan Kandamış’a kadar olan 13 kilometrelik kesimi hizmete açtıklarını anımsatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun tamamlanması ile 2×1 standardında ve 7 metre genişliğindeki mevcut yol standardı2×2 şeritli BSK kaplamalı bölünmüş yol haline gelecek. Tekirdağ ile ülkemizde tarım ve hayvancılıkta önemli bir yeri olan Hayrabolu’nun ulaşımı çok daha çağdaş, hızlı ve güvenli olacaktır. Projenin tamamı bittiğinde, Tekirdağ Limanı ile yöredeki sanayi bölgelerinin Kapıkule’ye ulaşımı kolaylaşacak. Bölgedeki ticaret hacmi artacak. En önemlisi de Tekirdağ’ımız sosyo-ekonomik kazanımlarına yenilerini ekleyecek. Tüm bunların yanı sıra bölgedeki seyahat süresi kısalacak, araçların çevreye yaydıkları egzoz emisyonları azalacak ve vatandaşlarımıza daha güvenli ulaşım imkanı tesis edilecek. Ayrıca yol bakım-işletme giderlerinden edilecek tasarruf, akaryakıt ve amortisman giderlerindeki azalma ile ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Devlet aklıyla hep bir adım ötesini planlarken nihai hedefimiz; milli ekonomik bağımsızlık yaklaşımını destekleyerek ‘Bütünsel Kalkınmayı’ hayata geçirmek. Tüm halkımızın yalnızca bugünkü değil, gelecekteki refahını da güvence altına almaktır.”

DEV YATIRIMLARI HAYATA GEÇİRİYORUZ

Tekirdağ’ın büyüme hızına ve artan trafik yoğunluğuna bağlı olarak dev yatırımları hayata geçirdiklerini kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şu anda 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de içinde bulunduğu Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu kısa adıyla Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun da bunlardan biri olduğunu söyledi. “Toplam 101 kilometre uzunluğundaki Malkara Çanakkale Otoyolu, ülkemizin Avrupa yakasını Çanakkale üzerinden Kuzey Ege’ye bağlayacak olan oldukça önemli bir projedir” diyen Karaismailoğlu, sadece Tekirdağ değil, tüm Marmara Bölgesi ve Türkiye açısından da büyük önem teşkil ettiğini ifade etti.

MARMARA DENİZİ’NİN TAMAMI OTOYOLLARLA ÇEVRİLECEK

Malkara-Çanakkale Otoyolu, tamamlanan İstanbul-İzmir Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile birleştiğinde Marmara Denizi’nin tamamının otoyollar ile çevrilmiş olacağını ve Marmara Otoyol Ringi projesinin de hayata geçeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu üç otoyolun geçtiği güzergahlar İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ gibi önemli sanayi ve ticaret merkezlerinin bulunduğu hem yük hem de yolcu taşımacılığında trafik talebinin en yoğun olduğu karayolu koridorlarıdır. Projede büyük aşama kaydettik. 13 Kasım’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle 1915 Çanakkale Köprüsü’nün son tabliyesini yerleştirdik. Otoyol çalışmaları kapsamında; proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Umurbey Kavşağı arasındaki yaklaşık 100 kilometrelik kesimde toprak işleri, sanat yapıları ve üst yapı çalışmalarına devam ediyoruz. Şu ana kadar 2 betonarme yaklaşım viyadüğü, 2 betonarme viyadük, 6 hidrolik köprüsü, 5 alt geçit köprüsü, 40 üst geçit, 40 alt geçit ile 228 menfez, 11 kavşak tamamladık. Yaklaşık 5 bin 100 personel ve 740 adet iş makinesi ile gece gündüz çalışarak projemizin 18 Mart 2022`den önce hizmete girmesi için yapım çalışmalarını başarıyla sürdürüyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Yorumlar