Kara Kuvvetleri’ne Tank Avcısı Kaplan STA Teslimatı

Kara Kuvvetleri’ne Tank Avcısı Kaplan STA Teslimatı
Kara Kuvvetleri’ne Tank Avcısı Kaplan STA Teslimatı
Abone Ol  


FNSS Savunma tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Silah Taşıyıcı Araç projesi kapsamında teslimatlar devam ediyor

T.C. SSB İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında KKK’ya KAPLAN aracımızın yeni teslimatlarını yaptık. ifadesine yer verildi.

FNSS Savunma tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerine paletli Kaplan ve tekerlekli PARS tanksavar aracı teslimatı sürüyor. Son olarak Eylül 2021’de teslimatların devam ettiği bilgisi geçilmişti. Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 113+ adet araçları teslim edilirken proje kapsamında toplam 344 aracın teslim edilmesi planlanıyor.

Nisan 2021’de yapılan açıklamaya göre 208 adedi paletli KAPLAN ve 136 adedi tekerlekli PARS tanksavar aracı tedarik ediliyor. Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında FNSS Savunma’dan 184’ü KAPLAN ve 76’sı PARS 4×4 STA olmak üzere toplam 260 adet araç tedarik edilecekti.

TSK’ya YALMAN/KMC Silah Sistemi entegreli Kaplan-10 STA

FNSS’nin tesislerine düzenlenen İKA ART etkinliğinde Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre Roketsan YALMAN/KMC silah sistemi entegreli Kaplan STA’nın doğrulama testleri ve teslimatları 2021 sonu veya 2022’de başlayacak. Roketsan entegrasyon için bir süredir çalışma yürütse de Covid-19 pandemisi sebebiyle projede 1 seneye yakın bir gecikme meydana geldi.

YALMAN/KMC ve mast üzeri Elektro Optik entegre edilmiş KAPLAN-10 Ağustos 2020’de görücüye çıkmıştı. Üzerinde 2 adet UMTAS ve 4 adet CİRİT (Pod içinde) bulunduran YALMAN/KMC, IDEF’21’de de sergilenmişti.

Roketsan tarafından geliştirilen YALMAN/KMC silah sistemi; kara ve deniz platformlarına uygulanabilen ve aynı kulede farklı mühimmatların kullanımına izin veren modüler bir yapıya sahiptir. Halihazırda ULAQ insansız deniz aracında kullanılan ile Burak sınıfı korvetlere test amaçlı entegre edilen YALMAN/KMC; OMTAS, UMTAS, CİRİT ve SUNGUR füzelerini kullanabilecektir. Ek olarak silah sistemine 7.62mm makineli tüfek entegrasyonu üzerine çalışmalar devam etmektedir.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar