Sürücüler Dikkat, Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı!

Kış Lastiği Zorunluluğu
Kış Lastiği Zorunluluğu
Abone Ol  


Takvimler 1 Aralık 2021 tarihini gösterdiğinde ülkenin dört bir yanında kış mevsiminin etkileri hissedilmeye başladı. Hava sıcaklıkları düşerken kış lastiği zorunluluğu da başladı. Kış lastiği taktırmak için havaların soğumasını bekleyen vatandaşlar lastikçilerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Açıklamalarda bulunan ileri sürüş teknikleri ve  Yol Güvenliği Uzmanı Yiğit Dedeoğlu, takvimlerin 1 Aralık tarihini gösterdiğini hatırlatarak, 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında yük ve yolcu nakli yapan tüm ticari araçların kış lastiği takmaları gerektiğini, aksi takdirde 835 lira para cezasına tabi tutulacaklarını söyledi.

Dedeoğlu ayrıca; “Kış lastiği takmak için kullandığınız aracın ticari olmasına gerek yok, eğer kış lastiğiniz yoksa kışın ve özellikle karlı zeminde asla trafiğe çıkmayın. Özellikle karlı havalarda trafiğe kış lastiği ile çıkmanız kazalara neden olabilir, bir kaza yaşanmasa bile trafik akışını engellediğiniz için yetkili ekiplerce trafik cezasına maruz kalabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca “Kaymaya ve savrulmaya bağlı trafik kazaları yağışlarla birlikte artış göstermeye başladı” ifadelerine ek olarak Dedeoğlu, sürücülerin farklı zemin koşulları ve ani gelişen durumlara karşı yetersiz olduğunu söyleyerek sürücülerin ileri ve defansif sürüş eğitimi konularında bilgilendirilmesi gerektiğini, aksi takdirde pandemiyle birlikte özel aracını kullanmaya başlayan yeni sürücülerle birlikte trafiğin çok daha tehlikeli hale gelebileceğini söyledi.

Sürücülerin kış şartlarına hazır olmak adına akülerinin ölçülmesi, silecek lastiklerinin yenilenmesi, soğutma ve cam suyuna antifriz eklenmesi gibi bakımları da yaptırması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar