TCG UFUK İstihbarat Gemisi Türk Donanmasının Hizmetinde

TCG UFUK İstihbarat Gemisi Türk Donanmasının Hizmetinde
TCG UFUK İstihbarat Gemisi Türk Donanmasının Hizmetinde
Abone Ol  


2020 yılı sonunda teslim edileceği açıklanan Türk Deniz Kuvvetleri’nin ilk yerli ve milli istihbarat gemisi A-591 TCG UFUK gecikmeli olarak envantere alındı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından STM ana yükleniciliğinde İstanbul Tersanesinde inşa edilen TCG UFUK İstihbarat Gemisi, Türk Loydu Askeri Gemi Klaslama Kuralları çerçevesinde hizmete alındı.

Ağustos 2021’de Sinyal İstihbarat (SIGINT&ELINT) kabiliyetlerine yönelik donatım faaliyetleri devam ettiği belirtilen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK’un Deniz Kabul Testlerinin (SAT) sürdüğü bildirilmişti. Daha önceden A-591 TCG UFUK istihbarat gemisinin 31 Temmuz 2020’de Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edileceği ifade edilmişti. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada TCG Ufuk’un 2020 yılı sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceği duyurulmuştu.

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre, bilindiği üzere normal şartlarda 31 Temmuz 2020’de Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanan TCG UFUK’un COVID-19 salgınından dolayı teslim tarihinin ertelendiğini önceden aktarmıştık.

Türk İstihbarat Gemisi TCG UFUK

TCG Ufuk, 99,5 metre uzunluğunda. Tam deplasmanı 2 bin 400 ton olan gemide yer alan dört adet 750 kVA gücündeki elektrik jeneratörleri de İŞBİR firmasında üretildi.

SIGINT ve ELINT gibi görevleri de icra edebilen ve saatte 18 deniz mili azami sürate erişebilen gemi, 30 blok hâlinde inşa edildi. Üzerinde ÇAFRAD radar sistemine benzer bir anten donanımı bulunan gemi, 10 ton sınıfı helikopterlerin iniş-kalkışına uygun bir pisti de mevcut. Zorlu iklim ve deniz koşullarında görev yapabilme kabiliyetine sahip olan TCG Ufuk, 45 gün boyunca açık denizde kesintisiz olarak görev yapabiliyor.

Türk Loydu hakkında

Türk Loydu; 1996 yılında hizmete alınan TCG Yarbay Kudret Güngör Gemisi’nin klaslanması ile başlayan, teslim edildiğinde Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak olan TCG Anadolu’ya kadar uzanan serüvende ülkemizin gurur kaynağı olarak kabul edilen 200’e yakın ulusal ve uluslararası birçok askeri projenin içerisinde yer almıştır.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar