VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi

VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi
VURAL Elektronik Taarruz Sistemi TSK’ya Teslim Edildi
Abone Ol  


Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yılın son gününde yerli savunma sistemi teslimatlarının devam ettiğini belirterek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi’nin Elektronik Taarruz versiyonlarının ilk kez teslim edildiğini açıkladı.

VURAL olarak isimlendirilen sistem Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (REDET-II) Projesi kapsamında geliştirilmişti. Sistemin Elektronik Destek versiyonları geçtiğimiz yıl teslim edilmişti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde MİLKAR 3A3 (veya 3A?) muhabere elektronik harp sistemi ILGAR ismi ile teslim edilmişti.

KORAL Elektronik Harp (EH) sisteminden elde edilen tecrübeler de kullanılarak ASELSAN tarafından geliştirilen VURAL (REDET-II) sistemi elektronik spektrumda TSK’ya büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak. Suriye’de hasım hava savunma sistemlerinin (radarlarının) etkisiz hale getirilmesinde elektronik harp sistemleri en büyük rolü oynadı.

VURAL (REDET II) ne işe yarar?

Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi; tehdit radarları tespit, teşhis etmekte ve elektronik taarruza esas olmak üzere radarların gerekli bilgilerini yönleriyle birlikte belirleyerek Elektronik Muharebe Düzeni (EMD)’ni oluşturmaktadır.

Radar ED Sistemi tespit işlemleri çerçevesinde, radara ait birincil (frekans, darbe genişliği, darbe genliği vb.) ve detay (anten taraması, darbe içi modülasyon vb.) parametrelerini otomatik olarak ölçmekte ve tespit edilen yayınlardan yayın listesi oluşturmaktadır. Tespit edilen radarların GVD ve/veya Tehdit Kütüphanesinden sorgulanması sonucu kimliklendirme işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemde olay kaydı ve ilgilenilen radarlara ilişkin taktik kayıt / darbe içi kayıt işlevleri yürütülmektedir.

Radar Elektronik Taarruz (ET) Sistemi; tespit edilmiş hedef radarların kapsama alanlarını azaltmak veya belirli süreler için harekât dışı bırakmak maksadıyla aldatma veya karıştırma formlarında elektronik taarruz uygulamaktadır. Sistem, sahip olduğu ‘Destek Tespit Alt Yapısı’ ile elektronik taarruz uygulayacağı hedef radarları tespit edebilmektedir. Hedef radarlara karşı DRFM tabanlı yapısıyla evre uyumlu ve uyumsuz karıştırma ve aldatma tekniklerini uygulayabilmektedir.

Radar ET Sistemi, tümleşik almaç, teknik üreteç, aktif faz dizili karıştırma gönderme birimlerine ve yüksek çıkış gücü sağlayan çoklu katı hal güç yükselteçlerine sahiptir. Elektronik huzme yönlendirme yeteneği ile birden çok radara eşzamanlı olarak taarruz edilebilmektedir.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar