Bakan Akar, TCG UFUK Gemisinin Hizmete Giriş Töreni’ne Katıldı

Bakan Akar, TCG UFUK Gemisinin Hizmete Giriş Töreni’ne Katıldı
Bakan Akar, TCG UFUK Gemisinin Hizmete Giriş Töreni’ne Katıldı
Abone Ol  


Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK’un Hizmete Giriş Töreni’ne katıldı. Bakan Akar’a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de eşlik etti.

Bakan Akar törende yaptığı konuşmada yerlilik ve millîlik anlayışıyla çıkılan yolda önemli bir projenin daha tamamlanmasının gurur ve heyecanını yaşadıklarını belirtti. Yüksek teknoloji ürünü sistemlerle teçhiz edilmiş TCG UFUK Test ve Eğitim Gemisi’nin hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Akar, jeopolitik açıdan dünyanın en hareketli bölgesinde yer alan Türkiye’nin, son dönemde artan risk, tehdit ve tehlikelere karşı mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti.

Salgın şartlarının krizleri daha da derinleştirdiğine dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:

“Türkiye, bizler, Zatıalilerin liderliğinde hemen her alanda stratejik planlarını hayata geçirmekte, özellikle savunma ve teknoloji alanında kapsamlı ve nitelikli bir dönüşüm gerçekleştirmektedir. Millî değerlerimiz ve menfaatlerimiz doğrultusunda yükselen kararlılık, inanç ve yüksek bir motivasyonla yapılan bu çalışmaların sonuçları da yurt içi ve sınır ötesinde başarıyla icra edilen harekâtlarda, Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta hak, alaka ve menfaatlerimizin kararlılıkla korunmasında, TSK’nın başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere birçok coğrafyada üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesinde açıkça görülmüştür. Bir dönem terörle mücadelede en yakın müttefiklerimizden dahi destek alamayan Türkiye, bugün NATO standartlarında ürettiği ve sahadaki etkinliğini operasyonlarla kanıtladığı, başta İHA/SİHA/TİHA’lar olmak üzere, silah sistemlerini pek çok ülkeye ihraç eder konuma gelmiştir.”

DÖNÜM NOKTASI

Türk savunma sanayisinin artık hem kendi ihtiyaçlarını karşılamakta hem de yüksek rekabetin yaşandığı uluslararası pazarın önemli oyuncuları arasında yer aldığını vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Ülkemizin, savunma sanayisinde elde ettiği başarılar çok değerli ve hayati önemi haiz olmakla birlikte, bu yolda katetmemiz gereken mesafeler olduğunun da bilincindeyiz. Hedefimiz, Zatıdevletlerinin liderliği, destek ve teşvikiyle savunma sanayisinde yüzde 80’lere yaklaşan yerli ve millîlik oranımızı, daha da yüksek seviyelere çıkarmak, savunma sanayisinde tasarımdan üretime tüm aşamalarda dünyada söz sahibi bir konuma gelmek ve yüksek teknoloji üretip ihraç eden güçlü ülkelerden biri olmaktır. Bu hedeflere ulaşmış Türkiye, lider bir ülke olarak geleceğe daha emin adımlarla yürüyecektir. Bu yolda asil milletimizin sevgisi, güveni ve duası en büyük ilham kaynağımız olmaya devam edecektir.”

Bulunduğu coğrafyanın şartları ve karşı karşıya kaldığı sorunların Türkiye’yi karada, denizde, havada hatta uzayda ve siber alanda güçlü olmaya mecbur kıldığını belirten Bakan Akar, “Bunun bilincinde olarak tüm bu alanlarda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda MİLGEM Ada Sınıfı Korvet Projesi, Türk denizcilik tarihimizin ve millî savunma sanayimizin bir dönüm noktası niteliğindedir. Proje ile kritik birçok sistemin millîleştirilmesi sağlanmış ve ülkemiz, muharip gemi tasarım ve inşa kabiliyetine sahip sayılı ülkeler arasına girmiştir.” dedi.

MİLGEM’de elde edilen tecrübeler doğrultusunda, Amfibi Hücum Gemisi ve Yeni Tip Denizaltı projelerinin de devam ettiğini belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Aynı şekilde MİLGEM dizaynı esas alınarak inşa edilen ve bugün hizmete girecek olan TCG UFUK Test ve Eğitim Gemimiz ile denizlerimizdeki etkinliğimiz daha da artacaktır. Bu vesileyle savunma sanayisinin gelişimine vermiş olduğunuz önem ve desteklerinizden dolayı Zatıdevletlerine bir kez daha şükranlarımı sunuyor, yerli ve millî savunma sanayimizin gelişmesine katkıda bulunan tüm kurum, kuruluş ve bunların çalışanlarına, TCG UFUK gemimizin tasarımdan üretimine tüm aşamalarında emeği geçen herkese yüksek müsaadeleriyle teşekkür ediyorum.”

İlk yorum yapan olun

Yorumlar