Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlasmali Bosanma Davasi
Anlasmali Bosanma Davasi

Anlaşmalı boşanma nedir sorusunun cevabı, boşanmanın hukuki sonuçlarını düzenleyen; her iki eşin de imzaladığı bir tür sözleşmedir. Bu kapsamda tazminat, velayet, nafaka gibi konular da talep edilmektedir. Davanın genel aşaması şu şekilde ilerlemektedir;

 1. Anlaşmalı boşanma dilekçesinin hazırlanması
 2. Dilekçeye ek şekilde, anlaşmalı boşanma protokolünün yazılması
 3. Adliyede dava açılabilmesi için UYAP sistemine bağlı tevzi bürosuna
 4. Dava açılırken belirli miktarda harcın yatırılması
 5. Dava açıldıktan sonra, davanın görüleceği kaleme giderek dilekçe verilmesi
 6. Mahkeme günü tebligatın alınması, mahkemede boşanma isteğinin hakim karşısında yeniden belirtilmesi
 7. Protokolde bulunan imzaların kişilere ait olduğunun kanıtlanması
 8. Kararın verilmesi ardından, gerekçeli kararın çıkarılması
 9. Kararın tebliğ ile alınması ardından, temyiz etme hakkından feragat edildiğinin belirtilmesi

Bundan sonra karar tamamen kesinleşince mahkeme kararı nüfus müdürlüğüne gönderilmekte, medeni durum için düzenlemeler gerçekleştirilmektedir. En iyi İstanbul boşanma avukatı ile işlemlerinizi daha kısa sürede yapmanız mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma nedir için bilinmesi gereken şartlar da vardır. Bunlar Türk Medeni Kanunu 166. maddesinin 3. fıkrasında yer almaktadır. Bunlar ana hatları ile aşağıda olduğu gibidir;

 1. Evlilik en az 1 yıl sürmelidir. Eğer bu sağlanmıyorsa anlaşmalı boşanma mümkün olmaz. Ancak diğer boşanma nedenlerine dayanarak ve bunu ispat ederek boşanma yapılabilir.
 2. Eşlerin mahkemeye beraber başvurması yahut bir eşin, diğerinin davasını kabul etmesi gerekir.
 3. Hakim tarafları bizatihi dinlemeli, iradelerinin serbest şekilde açıklandığına dair kanaat vermelidir.
 4. Her iki tarafın boşanmanın mali sonucu, çocukların durumuyla alakalı düzenleme üzerinde anlaşmaları, hakimin de bunu uygun görmesi

Eğer bu gibi şartların hepsi sağlanıyorsa, evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır. Mahkeme başka bir ispat aramadan, her iki tarafın boşanmasına karar verir. Türk Medeni Kanunu’nun 166/3. maddesinde belirtilen anlaşmalı boşanma protokolü, her iki tarafın da özgür ifadeleri sonucunda belirlediği boşanma koşullarını kapsar.

Bunun içerisinde boşanma neticesinde mali durumlar, çocukların velayeti gibi durumlar yer almalıdır. Ancak bunlar haricinde hususlar de protokol çerçevesinde belirtilebilir. Bu noktada belirtilen konuların, gereken koşulları gerçekleştirmediği anlaşılırsa çekişmeli boşanma davasına dönebileceği bilinmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası, Aile Hukukundan doğan davalar içindedir. Bu nedenle Aile Mahkemesine gidilerek açılabilir. Lakin Aile Mahkemesi yer almıyorsa, Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesi de bakabilir.

Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için anlaşalı boşanma protokolü dilekçe içerisine eklenerek, ilgili mahkemeye sunularak açılır. Akabinde mahkeme tarafından tensipt zaptı hazırlanarak, taraflara duruşma günü tebliği yapılır.

Aile Mahkemesi, TMK 184. maddede bulunan özel usul kurallarını da dikkate alarak, genel hükümler kapsamında yargılama gerçekleştirir. Bunların yanı sıra taraflar, herhangi bir adliyenin Aile Mahkemesine gidebilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma İçin En İyi Avukat

Anlaşmalı boşanma avukatı, boşanma sürecinde oldukça önemlidir. Boşanma sürecinin hukuki haklar korunarak sonuçlandırmasına sağlamak için büyük önem taşır. Aynı zamanda boşanma işlemlerinin hızlı olması için her iki tarafın istekli olması da yetmez.

Zira anlaşmalı boşanma sürecinde yerine getirilmesi gereken bir takım koşullar, şartlar da vardır. En iyi boşanma avukatı ile bunları tek tek inceleyerek uygun bir temel hazırlamanız, istediğiniz sonuçları almanıza, anlaşmalı boşanmanın çekişmeli boşanmaya dönmemesine yardımcı olacaktır.

Aile Hukuku üzerine geniş bir bilgiye sahip olan AHD Durak Hukuk Bürosu, İstanbul boşanma avukatı olarak her iki tarafa da aradığı çözümleri kısa sürede almasına yardım etmektedir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar