ASELSAN’dan Helikopterlere Füze İkaz Sistemi

ASELSANdan Helikopterlere UV Fuze Ikaz Sistemi
ASELSAN’dan Helikopterlere Füze İkaz Sistemi

ASELSAN 2021 yılı için Faaliyet Raporu yayınladı. Farklı ürünlerle ilgili haberlerin ve gelişmelerin yer aldığı raporda ASELSAN tarafından lisans altında üretimine başlanılan UV Füze İkaz Sistemi’ne de yer verildi. UV Füze İkaz Sistemi, Alman Airbus firmasından lisans aktarımı ile ASELSAN’da üretimine başlanan, TSK helikopter platformlarını IR güdümlü füze tehditlerine karşı korumak için ikaz bilgisi üreten bir sistemdir.

Sensör Birimi içerisindeki kritik elemanlar olan; foto-dedektör ve 6 farklı optik filtre Almanya’dan temin edilmekte, diğer tüm alt takımlar yerli olarak üretilmektedir. 2017 yılında Almanya hükümeti tarafından başlatılan ambargo sebebiyle, bu kritik komponentler temin edilememiş, FİS üretimi durdurulmuştur.

Kasım 2020’de optik filtrelerin millileştirmesi tamamlanmış ve 2021 yılı sonuna kadar teslimat gerçekleştirilmiştir. Şubat 2022 itibarıyla, milli foto-dedektör takımının fark kalifikasyon testleri tamamlanmış, helikopter entegrasyonu ile uçuşlu testlerin (FHIT) gerçekleştirilmesi planlanmıştır. NEFİS Projesi kapsamında UV Füze İkaz Sistemi’nin yüzde yüz yerli tasarım ile ihraç kısıtlamasının tamamen ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar