DFDS, Demiryolu Taşımacılık Firması PrimeRail’i Satın Aldı

dfds
dfds

DFDS, demiryolu taşımacılık firması primeRail’i satın aldığını açıkladı. Alman demiryolu operatörünün satın alınmasıyla birlikte yeni bir iş birimi kurmak için firma harekete geçti. Feribot ve demiryolu taşımacılığının birleştirilmesiyle intermodal taşımacılık alanındaki hedeflerini gerçekleştirme adına atılan bu büyük adım için DFDS firmasını kutluyoruz.

PrimeRail, 2019 yılında kurulduktan sonra demiryolu ve karayolu taşımacılığını birleştirerek kara ve deniz lojistiği konseptlerinde faaliyet göstermeye başladı. DFDS iki yıl önce müşterilerine intermodal taşımacılık çözümleri sunmak amacıyla primeRail ile iş birliğiyle Köln’de yeni bir “Intermodal Taşımacılık Yetkinlik Merkezi” kurmuştu.

primeRail’ın DFDS bünyesine katılma sürecinin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan DFDS İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Feribot Departmanı Başkanı Peder Gellert Pedersen, firmaları için kritik öneme sahip stratejik bir adım olduğunu, kendileriyle benzer değerlere ve ticari yaklaşıma sahip doğru bir ortak olarak bu koşulları karşıladığını dile getirdi. Limanları kara terminallerine demiryoluyla bağlantı kurduklarını kaydeden Pedersen, bu sayede problemsiz ve çevre dostu olan bir taşımacılık ağını müşterilerine ve topluma sunabildiklerini söyledi.

PrimeRail, DFDS bünyesinde primeRail şirketini ve DFDS’in intermodal taşımacılık faaliyetlerini kapsayan yeni bir iş alanı olarak kurulacak. Demiryolu iş alanı, primeRail’ın mevcut CEO’su Patrick Zilles başkanlığında Akdeniz İş Birimi altında faaliyet gösterecek.

DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann’a bağlı olacak DFDS Başkan Yardımcısı ve Demiryolu Başkanı Patrick Zilles, “Türkiye sefer ağımızı aldığımız 2018 ortasından beri tren çözümlerimizin iş modelimize ve ağımıza ne kadar değer katabileceğini öğrendik. Çevreci çözümlere daha fazla odaklanarak taşımacılık ağımızı genişletirken, demiryolu birimimizi büyütmemiz beklenen bir gelişmeydi. 2018’den bu yana haftalık tren seferlerimizi iki katına çıkardık ve dolayısıyla bir sonraki aşamaya geçmemiz gerekiyordu. Feribot seferlerimiz ve lojistik hizmetlerimizle birlikte demiryolu taşımacılığına olan talebin giderek arttığını görüyoruz. primeRail ile iş birliğimiz, daha fazla intermodal çözümden faydalanmamızı sağlıyor. Müşteriler mallarını Türkiye’deki terminallerimize bırakıp, Avrupa’da varış noktalarına çok yakın yerlerde teslim alabiliyor.” dedi.

PrimeRail’ın Kurucusu ve CEO’su Patrick Zilles ise, iş birlikleri sonrasında firmalarının bundan böyle Avrupa’nın önde gelen feribot ağlarından birinin önemli bir parçası olacağını görmekten dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi.

Patrick Zilles, artık DFDS’in bir parçası olarak, maliyeti uygun olan ve inovatif intermodal taşımacılık çözümleriyle mobiliteyi maksimuma çıkaracaklarını kaydetti.

DFDS Akdeniz İş Birimi, feribot ve demiryolu taşımacılığını birleştiren intermodal taşımacılık çözümlerine daha fazla yatırım yapıyor. DFDS’nin Trieste terminalinden geçen tüm yük hacimlerinin yaklaşık %50’si bugün Avrupa’daki noktalara demiryolu ile taşınıyor.

DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann ortaklık hakkında şöyle konuştu: “Güvenilir, yüksek kaliteli ve kesintisiz bir taşımacılık ağı sağlamak için intermodal müşteri çözümlerine büyük yatırımlar yapıyoruz. Feribot rotalarımız ve lojistik hizmetlerimizle birlikte demiryolu taşımacılığına yönelik artan bir talep görüyoruz. PrimeRail ile ortaklığımız, ek intermodal çözümler sunmamızı sağlıyor. Müşteriler, ünitelerini Türkiye’deki terminallerimize bırakabiliyor ve Avrupa’da son varış noktalarına çok yakın bir şekilde teslim alabiliyor.”

DFDS primeRail ile uzun vadeli iş birliği kapsamında, hali hazırda kurulan “Ticari Yetkinlik Merkezi”’nin yanı sıra Troisdorf/Köln’de bir “Operasyonel Yetkinlik Merkezi” kuracak. Demiryolu hizmetlerine odaklanmak, operasyonları daha da büyütmek ve optimize etmek için fırsatlar sağlayacak.

Operasyonlar 2022 yılına kadar devam edecek

DFDS Akdeniz İş Birimi’nin hem verimliliği hem de daha iklim dostu ulaşım modlarını desteklemek için demiryolu ve dolayısıyla intermodal taşımacılık çözümlerini daha da geliştirmesi stratejik bir öncelik olarak karşımıza çıkıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak, PrimeRail, demiryolu işletmecileri, demiryolu terminalleri ve demiryolu operatörleri gibi demiryolu tedarikçilerine yönelik DFDS’nin sözleşme ortağı oluyor.

Günümüzde demiryolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığının 139,8 g/tkm CO2 emisyonuna kıyasla ton-kilometre (tkm) başına ortalama 15,6 g / tkm CO2 emisyonu ile en çevre dostu taşıma modlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. (Kaynak: *Avrupa Çevre Ajansı)

Ayrıca, primeRail ve DFDS, başlangıçta Orta Avrupa’yı merkeze alan müşteri odaklılık ve zamanında güvenilir çözümler konusunda aynı değerleri paylaşıyor. Köln’de kurulan PrimeRail, ofis, demiryolu ve intermodal hizmet çözümleri için bir merkez haline gelecek şekilde genişletilmeye devam ediyor. Avrupa’nın geri kalanına yönelik faaliyetler ise daha sonra genişletilecek.

Haftada 80 seferden fazla tren seferi

DFDS Akdeniz İş Birimi, Trieste’den Köln (12 x Haftalık Gidiş Dönüş), Bettembourg (7 x Haftalık Gidiş Dönüş), Wels/Lambach (8 x Haftalık Gidiş Dönüş), Ostrava (3 x Haftalık Gidiş Dönüş) ve Nürnberg (2 x Haftalık Gidiş Dönüş) olmak üzere şirketin esas olarak 5 tren hattını işletiyor. DFDS Akdeniz İş Birimi, rutin sefer düzeninde Trieste’ye ve Trieste’den olmak üzere haftada 80 seferden fazla tren seferi sağlıyor.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar