İsveç Kürt Milletveki Amineh Kakabaveh Kimdir?

Amineh Kakabaveh ve Magdalena Anderson
Amineh Kakabaveh ve Magdalena Anderson

İsveç tarihine ilk kez bir kadın başbakan seçildi. Sosyal Demokrat lider Magdalena Andersson, İsveç’in ilk kadın başbakanı oldu ve bu tamamen bir Kürt kadın vekilin vereceği oyun rengine bağlıydı! Sizce bu kim kilit kürt milletvekili kimdi? Tabiki Amineh Kakabaveh!

Amineh Kakabaveh, 6 Aralık 1970 İran’ın Saqqez kentinde doğdu. İranlı Kürt asıllı İsveçli eski Sol Parti siyasetçisidir. 2008’den beri İsveç Parlamentosu üyesidir. Yunanistan ve Türkiye üzerinden İsveç’e kaçmadan önce Komalah’a katıldı ve on üç yaşında Peşmerge savaşçısı oldu. Parlamentoya girmeden önce Kakabaveh, Stockholm Üniversitesi’nde sosyal hizmet alanında yüksek lisans derecesi aldı ve Stockholm’de sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı.

Fransız hareketi Ni Putes Ni Soumises’ten (Ne Fahişeler ne de Paspaslar) esinlenen Kakabaveh, 2005 yılında feminist ve ırkçılık karşıtı örgüt Varken hora eller kuvad’ı kurdu. Bir politikacı ve kanaat önderi olarak Kakabaveh, namus suçları, kadın hakları ve laiklik gibi konularla ilgilenmektedir. Çalışmaları onu İsveç siyasetinde ve kendi Sol partisi içinde tartışmalı bir kişi yaptı, ancak Fokus dergisi tarafından verilen “Yılın İsveçlisi” unvanını da aldı.

Otobiyografisi Amineh – inte större än en kalasjnikov (“Amineh – Kalaşnikof’tan büyük değil”) 2016’da yayınlandı ve Peşmerge ile geçirdiği zamanı ayrıntılarıyla anlattı. 2019’da parti liderliğiyle uzun süredir devam eden bir çatışmanın sonucu olarak Sol Parti’den ihraç edilmekle tehdit edildi. Sorun çözülmeden önce partiden kendi isteğiyle ayrıldı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar