Kripto Endüstrisindeki Terminolojiler – Hangileri Kritik?

cryptocurrency
cryptocurrency

Birisi kripto para biriminden bahsettiğinde, işlemleri güvence altına almak ve ek birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek için kriptografi kullanan dijital bir para biriminden bahsediyorlar. Konsept ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen isimsiz bir kişi veya grup tarafından tanıtıldı.

Kripto para birimleri genellikle merkezi olmayan ağlar (yani blok zinciri teknolojisi) üzerine kuruludur, ancak kripto para birimleri de doğası gereği merkezileştirilebilir veya dağıtılabilir.

Kriptografi, sadece şifre çözme anahtarına sahip olanların okuyabilmesi için bilgileri şifrelemek için matematiksel algoritmalar kullanma sürecidir. Dolayısıyla kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi hakkında konuştuğumuzda, şifrelenmiş ve içlerinde neler olduğunu anlamak için özel anahtarlara ihtiyaç duyan şeylerden bahsediyoruz.

Blok zinciri

Blockchain dağıtılmış bir defterdir. Bu, işlemlerin dijital bir kaydıdır, ancak sadece bu değil, aynı zamanda paylaşılan bir veritabanı ve internete veri yüklemek için bir uygulamadır.

Blockchain, yalnızca bitcoin veya eter gibi kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji değildir. Blockchain, yalnızca bir tür dijital para biriminden çok daha fazlasını temsil eder. Günlük iş operasyonları için güvenin gerekli olduğu birçok sektörde yıkıcı bir güçtür.

Sözleşmeler ve Akıllı Sözleşmeler

Sözleşme, iki veya daha fazla taraf arasında belirli bir şeyi yapmak veya yapmamak için yapılan bir anlaşmadır. Akıllı sözleşme, sözleşmenin performansını otomatikleştirmek ve yerine getirildiğinden emin olmak için kod kullanan bir sözleşmedir.

Akıllı sözleşmeler blok zincirinin bir parçasıdır, yani merkezi olmayan bir defterde (blok zinciri) saklanırlar ve üzerine yazıldıktan sonra değiştirilemezler. Bu, yasal katılım gerektirmeden işlemlerde şeffaflık, değişmezlik ve güven sağlar çünkü herkes gerçek zamanlı olarak neyin üzerinde anlaşmaya varıldığını görebilir.

Cüzdanlar ve Kripto Para Cüzdanları

Kripto para cüzdanı, Bitcoin gibi dijital para birimlerini depolamak, iletmek ve almak için kullanılabilen güvenli bir dijital cüzdandır. Çoğu para biriminin resmi bir cüzdanı veya resmi olarak onaylanmış birkaç üçüncü taraf cüzdanı vardır.

Herhangi bir kripto para birimini kullanmak için bir kripto para cüzdanı gereklidir. Kripto para cüzdanı, bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda çalışan, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerini iletmenize, almanıza ve saklamanıza izin veren bir yazılımdır.

Jetonlar

Jetonlar, bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş olanlardır. Dijital bir varlığı, dijital bilgiyi, dijital dosyayı veya fiziksel nesneyi temsil etmek için kullanılabilirler.

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ve Hash Fonksiyonları

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT), blok zincir teknolojisi olarak da bilinir. Herhangi bir üçüncü tarafın katılımı olmadan işlemlerin doğrulanmasına izin veren merkezi olmayan bir sistemdir.

Esasen, birden çok konuma yayılmış bir veritabanıdır. Bu ortak defterde saklanan bilgiler tek bir varlık tarafından değiştirilemez veya silinemez. Bunun yerine veriler, ağdaki tüm katılımcıların fikir birliği ile korunur.

Madenciler, Madencilik

‘Madenci’ terimi, işlemleri doğrulayan ve daha sonra bunları halka açık deftere ekleyen kişileri ifade eder. Madenci, madencilik yazılımını çalıştıran bir bilgisayar olarak da tanımlanabilir.

İşlemleri doğrulama ve bunları halka açık deftere ekleme süreci “madencilik” olarak bilinir. Madencilik pahalı donanım, elektrik ve zaman gerektirir; bu nedenle madenciler, başkaları için doğruladıkları her işlem için küçük bir ücret alarak katkıları için ödüllendirilir.

Bu ücrete ek olarak madenciler, ağ üzerinden para gönderen kullanıcılar tarafından ödenen işlem ücretlerinin yanı sıra yeni oluşturulan bitcoinleri (BTC) de alırlar.

Düğümler, Merkezi Olmayan ve Merkezileştirilmiş Blok Zinciri Ağı

Düğümler, ağa bağlı bilgisayarlardır. Bir blok zinciri ağındaki çok sayıda düğüm, onu daha güvenli ve güvenilir hale getirir.

Bitcoin ağı merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu, tek bir varlığın onu kontrol etmediği anlamına gelir, ancak madenciliğin çoğunun gerçekleştiği bazı merkezi noktalar vardır.

Ethereum ağı da merkezi değildir ve herkes bilgisayarında veya sunucusunda bir düğüm çalıştırabilir. Bununla birlikte, çoğu kişi, kolay olduğu ve herhangi bir nedenle internet bağlantınız kesilirse (veya hareket ederseniz) herhangi bir bakım veya yapılandırma değişikliği gerektirmediği için genel bir düğüme bağlanır.

Proof of Work ve Proof of Stake

Proof of Work ve Proof of Stake, kripto para birimi endüstrisindeki en önemli iki terimdir. Onları daha önce en az bir veya iki kez duymuş olmalısınız.

Proof of Work ilk olarak 1997’de Adam Back tarafından tanıtıldı. Madencilerin nonce adı verilen, belirli bir eşik değerinden daha küçük bir sayı bulmasını ve geçerli bir blok hash üretmek için SHA-256 algoritması ile hash etmesini gerektirir.

● Ancak Proof of Stake, bir blok zinciri ağındaki işlemleri doğrulamak için herhangi bir çalışma (madencilik) gerektirmediğinden öncekinden farklıdır. Bu işleme “darphane” denir ve daha doğru bir şekilde “dövme” olarak adlandırılır. Bu durumda, doğrulayıcıların ağda yeni bloklar oluşturmaları için bir miktar kripto para birimi üzerinde sahiplik göstermeleri gerekir.

Maden Havuzları

Madencilik havuzları, madencilik bloklarının şansını artırmak için bilgi işlem güçlerini birleştiren madenciler gruplarıdır. Bu, bireysel bir madencinin kendi başına bir blok oluşturması önemli ölçüde daha zor olduğu için yapılır. Bunu yapmanın ödülü havuz üyeleri arasında paylaştırılır.

Madencilik havuzuna ne kadar çok kişi katılırsa, blok oluşturma şansınız o kadar artar. Bu, daha fazla para kazanacağınız anlamına gelir (farklı risk seviyelerine sahip havuzlara da katılabilirsiniz).

Şimdiye kadar tahmin edebileceğiniz gibi, bu temel tanım, madencilik havuzlarından bahsederken ortaya çıkan tüm karmaşıklıkların hakkını vermiyor.

Kritik olanlar hangileri?

Kripto para birimleri ile ilgili çok sayıda terim vardır. Bunlar, kripto para piyasalarında herhangi bir işlem yaparken kolaylıkla sohbet etmenize yardımcı olur. Yukarıda belirtilenlerin dışında, ihtiyaçlarınıza uygun olanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kendi araştırmanızı yapabilirsiniz.

Çözüm

Kripto para birimleriyle uğraşmak istiyorsanız, endüstrinin terminolojilerini bilmek çok önemlidir. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı planlıyorsanız, jetonun ne olduğunu anlamanız mı gerekiyor? Jetonlar, bir değişim aracı veya bir yatırım aracı olarak kullanılabilecek dijital varlıklardır.

Ethereum, Waves vb. gibi çeşitli blok zinciri teknolojisi platformları kullanılarak oluşturulmuştur. Bu tokenler, platformda bir payı temsil eder ve ayrıca kullanımı ve geliştirilmesi üzerinde oy hakları sağlayabilir.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar