ROKETSAN YALMAN Silah Kulesi Sahada Kendini Kanıtladı

ROKETSAN YALMAN Silah Kulesi Sahada Kendini Kanitladi
ROKETSAN YALMAN Silah Kulesi Sahada Kendini Kanıtladı

ROKETSAN tarafından geliştirilen ve FNSS KAPLAN-10 STA’ya entegre edilen YALMAN silah kulesi sahada kendini kanıtladı. T.C. Milli Savunma Bakanlığı’nın Karakamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolu’na yapılan saldırılara verilen karşılığa ilişkin yaptığı paylaşımda masta monteli elektro optik ile yapılan hedeflemeyle YALMAN silah kulesinden atış yapıldığı görülüyor. Hangi füzenin kullanıldığı net olarak görülmezken füzenin son aşamada hedefi yukarıdan vurması (top-attack) sebebi ile UMTAS füzesi olduğu değerlendiriliyor. YALMAN UMTAS, L-UMTAS, OMTAS ve CİRİT füzelerini kullanabiliyor.

FNSS’nin tesislerinde düzenlenen İKA ART etkinliğinde Defence Turk tarafından YALMAN silah sistemi entegreli KAPLAN STA’nın doğrulama testlerinin ve teslimatlarının 2021 sonu veya 2022’de başlayacağı bilgisi edinilmişti. ROKETSAN entegrasyon için bir süredir çalışma yürütse de Covid-19 pandemisi sebebiyle projede 1 seneye yakın bir gecikme meydana gelmişti. 2022 Ocak ayında ROKETSAN ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından YALMAN’ın testlerine ilişkin görüntüler paylaşılmıştı.

Roketsan tarafından geliştirilen YALMAN/KMC silah kulesi; kara ve deniz platformlarına uygulanabilen ve aynı kulede farklı mühimmatların kullanımına izin veren modüler bir yapıya sahiptir. Halihazırda ULAQ insansız deniz aracında kullanılan ve Burak sınıfı korvetlere test amaçlı entegre edilen YALMAN; UMTAS, CİRİT ve SUNGUR füzelerini kullanabilecektir. Ek olarak silah sistemine 7.62mm makineli tüfek entegrasyonu üzerine çalışmalar devam etmektedir.

YALMAN; yüksek hareket kabiliyeti, 360° dönüş özelliği ve araç içerisinden kontrol edilebilen stabilize taret sistemi ile Lazer ve Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) güdümlü füzeleri atabilmek için geliştirilmiş özel bir çözüm olarak öne çıkıyor. Kule, stabilize tareti sayesinde 40 km/sa’ya kadar hareket halindeyken atış kabiliyeti sağlıyor ve yanında gelen masta monteli elektro optik sistemle 20 km menzile kadar sütre arkasından da keşif ve gözetleme faaliyeti yürütebiliyor.

Daha hafif ve düşük taşıma kapasiteli mevcut UKTK ile karşılaştırıldığında YALMAN, KAPLAN-10 gibi yük kapasitesi daha yüksek paletli platformlar için potansiyelden daha yüksek oranda istifade eden bir çözüm olarak görülebilir. Daha yüksek ateş gücünün yanında farklı tip füzelerin aynı anda kullanılabilmesi ve sisteme zaman zaman yeni silahların eklenebilmesiyle farklı platformlara entegre edilmesi onu modülerlik ve operasyonel esneklik konusunda da farklı bir konuma getirmektedir.

Kaynak: DefenceTurk

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar