Siyasi Yasak Getirilen Canan Kaftancıoğlu Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

Siyasi Yasak Getirilen Canan Kaftancioglu Kimdir Kac Yasinda ve Nereli
Siyasi Yasak Getirilen Canan Kaftancıoğlu Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay 3. Dairesi’nin beş ayrı suçlamadan verilen mahkumiyet kararının üçünü onamasıyla 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezası kesinleşti, Kaftancıoğlu’na siyasi yasak getirildi.

Yargıtay, yerel mahkemenin Türk Ceza Yasası’nın 53. maddesine göre “parti yöneticisi olmasına kısıtlama” getirilmesini öngören cezayı da onadığı için Kaftancıoğlu’nun il başkanlığına devam edip etmeyeceği ve ileride milletvekili olup olamayacağı tartışılıyor.

Siyasi yasak kararının tartışmalı ve nasıl uygulanacağının net olmadığını savunan CHP’de öne çıkan eğilim, Kaftancıoğlu’nun il başkanlığını “fiilen” sürdürmesi yönünde.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bugün sabahı olağanüstü toplanacak Merkez Yönetim Kurulu toplantısında izleyecekleri stratejiyi netleştirecek.

Canan Kaftancıoğlu Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

Canan Kaftancıoğlu (Doğum tarihi 3 Şubat 1972, Mesudiye, Ordu), Türk tabip ve siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı.

12 Mayıs 2022 tarihinde Canan Kaftancıoğlu’na Yargıtay tarafından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası verildi ve kendisine siyasi yasak getirildi.

Ordu’nun Mesudiye ilçesi, Çiftlik Sarıca köyünde, ilkokul öğretmeni bir baba ve ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamladıktan sonra 1995’te İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında mezun olduğu üniversitenin Adli Tıp bölümünde ihtisasa başladı ve 2000 yılında Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda vaka taraması yaptığı “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” teziyle ihtisasını tamamlayarak Adli Tıp Doktoru (Adli Tabip) oldu. İhtisas öncesi Sivas Suşehri Devlet Hastanesi’nde acil tabibi olarak görev yaptığı dönemde meslektaşı Ali Naki Kaftancıoğlu ile tanıştı ve 2001’de evlendi.

Toplumsal Bellek Platformu’nun kurucuları arasında yer aldı. Faili meçhul cinayetleri işlediği “Benim Babam Bir Kahramandı” isimli derleme kitabı bulunmaktadır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması düzenleme komitesindedir.Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesidir.

2011-2012 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul basın, kültür ve iletişimden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, 2012-2014 yıllarında ise İl Başkan Vekilliği görevlerini yaptı. 2014 Seçimlerinde Maltepe Belediye Başkan adayı oldu. 13 Ocak 2018’de yapılan CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi’nde İstanbul İl Başkanı seçildi.

Hapis ve siyasi yasak kararı 

12 Mayıs 2022 tarihinde Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle kendisine “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından Yargıtay tarafından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası verildi ve kendisine siyasi yasak getirildi. Kararın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından partisinin bütün milletvekillerini CHP İstanbul İl Başkanlığı’na çağırdı. Açıklamasının ardından Kılıçdaroğlu da İstanbul İl Başkanlığı’na doğru yola çıktı ve İstanbul İl Başkanlığı önünde bir konuşma gerçekleştirdi. 

CHP İstanbul İl Başkanı olduktan sonra sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma açıldı. 

9 Eylül’de video konferansla gerçekleştirilen Taksim Toplantıları’ndaki konuşmasında Atatürk’ü “Gazi Mustafa Kemal” olarak anması üzerine TBMM eski Başkanvekili Uluç Gürkan’ın “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” sorusuna “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.” cevabını verdi ve parti içinde tartışmalara yol açtı. 

 

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar