Uçak Bileti ve Otobüs Bileti Fiyatları Yüzde 155 Arttı

Döviz kuru ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi nedeniyle uçak ve otobüs firmalarının maliyetleri de arttı. Artan maliyetlerin bedeli yolculara yüzde 155 zam oranında yansıdı.

Online uçak bileti ve otobüs bileti acentesi turna.com, yurt içinde en çok seyahat edilen şehirlerin uçak ve otobüs bileti fiyatlarını, geçtiğimiz yıla ve günümüze göre baz alarak bir rapor hazırladı. Bu rapor doğrultusunda; yurt içi uçak bileti fiyatları, ortalamada yüzde 159 artış gösterirken, şehirlerarası otobüs seferleri bilet fiyatlarında zam oranı yüzde 150’ye ulaştı. Bilet fiyatlarının, yaklaşan yaz sezonu ve Kurban Bayramı tatili döneminde yeniden artması öngörülüyor.

Yurt içi uçak biletlerinde, yüzde 170’e varan artışlar ile tavan fiyat 699 TL sınırını aştı. En yüksek artış, İstanbul – Antalya tek yön uçak biletlerinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın nisan ayında, İstanbul – Antalya uçak bileti fiyat ortalaması 264 TL iken; yüzde 170 zam ile 712 TL ortalamaya yükseldi. Yurt içinde en popüler destinasyonlardan biri olan İstanbul – İzmir arası, uçakla seyahat etmenin maliyeti yüzde 162 arttı. Tek yön İstanbul – İzmir uçak seferleri bilet fiyatları 583 TL civarında seyrediyor. 2021’e göre yüzde 146 zamlanan İstanbul – Ankara uçak bileti fiyatları 550 TL bandında satışa sunuldu.

Uçak Bileti Al Döviz kuru artışları nedeniye köprü ve otoyol geçiş ücretlerin artışı ve akaryakıta yapılan zamlar, otobüs firmalarını etkiledi. Şehirlerarası otobüs bileti fiyatları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 161’e varan zamlar ile neredeyse uçak bileti fiyatlarına yaklaştı. Rapora göre; 2021 yılında ortalama 81 TL’ye satılan İstanbul – Ankara otobüs bileti, yüzde 161 zamlanarak 211 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. İstanbul – Antalya seferleri, geçen yıl 120 TL’den alıcı buluyorken bu sene 300 TL ve üzeri fiyatlardan satışa sunuluyor. İstanbul’dan İzmir’e gerçekleştirilen otobüs seferlerinin biletleri, 300 TL civarında seyrediyor.

Yaz sezonunda ve yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, uçak biletlerinde talep kaynaklı fiyat artışlarının yaşanması öngörülüyor. Bu dönemde uçak ile seyahat etmeyi planlayanlar ve ekonomik uçak bileti arayanlar için; biletlerini mümkün olduğunca erken satın almaları, hafta içi uçuş alternatiflerini değerlendirmeleri, bayram arifesinden birkaç gün önceki ve sonraki günleri tercih etmeleri öneriliyor.

Ucuz Uçak Bileti

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar