Ürdün’de, Uluslararası Demiryolları Birliği RAME Toplantısı Yapıldı

Urdunde Uluslararasi Demiryollari Birligi RAME Toplantisi Yapildi
Ürdün'de, Uluslararası Demiryolları Birliği RAME 29. Toplantısı Yapıldı

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) 29. Toplantısı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Metin Akbaş başkanlığında Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleşti. Toplantıda, Ülkemiz demiryolu sektöründe son yirmi yılda yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler veren Metin Akbaş, 2009 yılından itibaren yaygınlaşan Yüksek Hızlı Demiryolu taşımacılığı ile birlikte yaşanan değişime dikkat çekti. TCDD tarafından yapımı tamamlanan ve devam eden demiryolu projeleri hakkında bilgiler veren Akbaş, sürdürülebilir demiryolu gelişimi için yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, çevre dostu ekolojik köprü inşaatı ve mera ıslahı gibi faaliyetler hakkında kurul üyelerine bilgi verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mızın belirlediği vizyon çerçevesinde çalışmalarını sürdüren TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü, Ülkemizi uluslararası mecrada da başarıyla temsil ediyor. Uluslararası Demiryolları Birliği’nin Ortadoğu Bölgesel Kurulu 29. Toplantısı, TCDD Yönetim Kurulu Başkan ve Genel Müdür Vekili Metin Akbaş başkanlığında, Ürdün’ün başkenti Amman’da yapıldı. Toplantıya Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Irak’ın Demiryolu İdarelerinin yekilileri ile Ürdün Ulaştırma Bakanı katılım sağladı. UIC Genel Müdürü Françoise Davenne’nin de hazır bulunduğu toplantı, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Ürdün Ulaştırma Bakanı Wajeeh Azaizeh, UIC Genel Müdürü Françoise Davenne, İran Demiryolları Genel Müdür Vekili Hossein Ashoori ve Ürdün Hicaz Demiryolları Genel Müdürü Zahi Khalil’in konuşmalarının ardından başladı. Bölge ülkeleri demiryolu idarelerinde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, RAME bütçesi de ele alındı. Bölge ülkeleri arasında ihtiyaçların belirlenmesi ve işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla “Yük Çalışma Grubu” oluşturulması, RAME üyelerinin UIC’de mevcut bulunan iklimsel koşulların demiryollarına etkisi alanındaki çalışma gruplarına katılımı, UIC RAME Ofisi’nin 2022 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği faaliyetler, RAME kapsamında gelecek dönemde gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler ele alındı. Ayrıca bir sonraki toplantının 2022 yılı sonunda Birleşik Arap Emirlikleri Demiryolu İdaresi ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

Toplantının kapanış konuşmasını RAME Başkanı sıfatıyla yapan ve “TCDD’ nin 166 yıllık bilgi ve birikimini hem ülkeler arasındaki kardeşlik ve dostluğun gelişimi hem de demiryollarının gelişimi için üyelerimizle paylaşmaya hazırız.” ifadelerine yer veren Metin Akbaş, sürdürülebilir demiryolu gelişimi için yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine değindi. Akbaş, konuşmasında, demiryolu inşaatları sırasında çevre dostu ekolojik köprü inşaatı ve mera ıslahı gibi faaliyetleri de önemsediklerini belirterek çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verdi.

Öte yandan TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın hayata geçirdiği Hicaz Demiryolları Projesi’nin Amman’da kalan bir bölümünde incelemelerde bulundu. Hicaz Demiryollarında kullanılan demiryolu objelerinin sergilendiği müzeyi de ziyaret eden Akbaş, Hatıra defterini imzaladı. Akbaş, TİKA tarafından yapımı devam eden ve müze ile idari bina olarak planlanan inşaat alanını ziyaret etti. Metin Akbaş’a Ürdün Hicaz Demiryolu Genel Müdürü Zahi A. Khalil, eşlik etti.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar