Yerli ve Milli Hyperloop Çalışmaları Tüm Hızıyla Sürüyor

Yerli ve Milli Hyperloop Calismalari Tum Hiziyla Suruyor
Yerli ve Milli Hyperloop Çalışmaları Tüm Hızıyla Sürüyor

Tulpar Hyperloop, Üniversiteli Mimar ve Mühendisler Grubu’nda gönüllü olarak çalışmalarını yürüten üniversite öğrencileri tarafından hyperloop teknolojisinin tüm sistemlerini yerli ve milli imkanlarla Türk milletine armağan etmek adına 17 Ocak 2020 tarihinde kurulmuştur. Tulpar Hyperloop ekibi ilk kurulduğu günden itibaren Ar-Ge ve üretim çalışmalarını inovatif bir şekilde yürütmektedir. Multidisipliner mühendisliğin gerektirdiği doğrultuda Tulpar Hyperloop ekibi mekanik&tasarım, elektrik&elektronik, yazılım ve inşaat ekiplerinden oluşmaktadır.

Teknopark İstanbul’da çalışmalarını yürüten Tulpar Hyperloop şirketi manyetik levitasyon, sinyalizasyon, mekanik bölümlerin tasarımı ve üretimi, otonom araç ve fizibilite çalışmalarıyla ön plana çıkmaktadır. Şirket faaliyetlerini son hızla devam ettirirken yıl sonuna kadar test hattı kurup prototip çalışmalarının tamamlanmasını hedeflemektedir.

Hyperloop nedir?

Hyperloop, kara yolculuğundan ve havayolculuğundan daha hızlı bir seyahat ve kargoculuk imkanı sağlayan, manyetik alan kuvvetiyle birlikte hareket eden hyperloop aracı bulunduğu tüp içindeki havanın 100 Pascal’lık bir hava basıncına indirilmesi, hava sürtünmesinin ortadan kaldırılmasıyla oluşan,tüp içerisinde gerçekleştirilen yeni bir ulaşım modudur. Bu ulaşım modu zaman sınırlarını ortadan kaldıracaktır ve yeni lojistik ağları kurulmasında öncü rol oynayacaktır. Sürtünme kuvvetlerini ortadan kaldıran hyperloop teknolojisi yaklaşık 1230 km/h hızlara ulaşacaktır.Yeşil enerjiyi ön planda tutan bu teknoloji makro veya mikro konseptler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hyperloop teknolojisi nüfus kontrolünün sağlanmasına da destek olacaktır. Yeni yerleşim yerlerinin oluşması veya insanların kırsal bölgelere yönelmesiyle birlikte yeni istihdam alanları oluşturacaktır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar