ABD Eski Hazine Bakanı: ’ABD Ekonomisi Resesyona Giriyor’

ABD Eski Hazine Bakani ABD Ekonomisi Resesyona Giriyor
ABD Eski Hazine Bakanı ’ABD Ekonomisi Resesyona Giriyor’

ABD eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dün yerel basına verdiği bir demeçte, ABD ekonomisinin başına gelmesi en muhtemel olan şeyin, insanların enflasyondan duyduğu kaygılar her geçen gün artarken, ABD ekonomisinin resesyona girmesi olduğunu belirtti.

Summers, tüm ekonomik tahminlerin belirsiz olduğunu, ancak en olası tahminin ABD’nin resesyona girmesi olduğunu söyledi.

Summers, “Bence bunun nedeni, enflasyonun yüzde 4 üzerinde ve işsizliğin yüzde 4 üzerinde olması ve bir iki yıl içinde resesyonun görülmemesi. Böyle bir duruma daha önce hiç rastlanmadık” dedi.

Summers ayrıca, ABD yönetiminin enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını ekonomiyi resesyona sokacak seviyeye çekebileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise aynı gün yaptığı açıklamada, Fed’in hızla yükselen enflasyonla başa çıkmak için giderek daha radikal adımlar atmasıyla, yaklaşan resesyonun “kaçınılmaz” olmadığını söyledi.

Ekonominin yavaşlayacağı ve istikrarlı büyümeye geçileceği tahmininde bulunan Yellen, bunun çok doğal bir süreç olacağını, ancak resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini dile getirdi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar