Ankara’da 4 Yeni Metro Hattı Nerelere Yapılacak? Başkan Yavaş Açıkladı

Ankarada Yeni Metro Hatti Nerelere Yapilacak Baskan Yavas Acikladi
Ankara'da 4 Yeni Metro Hattı Nerelere Yapılacak Başkan Yavaş Açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 3’üncü yılında Başkentlilere yönetim anlayışı kapsamında hazırlanan, devam eden ve tamamlanan projeleri açıkladı. Başkan Yavaş “Dikimevi – Nato Yolu, Koru Metrosu Bağlıca – Yaşamkent Hattı, Keçiören – Forum Hattı, Kızılay-Dikmen hattı olmak üzere 4 ayrı Metro çalışması için harekete geçtik. Bakanlığın Havalimanı Metrosu için de bir an evvel harekete geçmesini diliyoruz” dedi.

Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 110 projenin açılış, temel atma ve tanıtım törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken Yavaş, Başkentlilere kentte hayata geçirdikleri zihniyet değişimini, “Geride bıraktığımız 3 yılda en çılgın projemiz, kente getirdiğimiz adalet ve kardeşlik duygusu oldu. Birilerinin 3 yıldır beton aradığı, plastik aradığı, rant aradığı, bunları bulamayınca bizlere duyulan sevgiyi anlamlandıramadığı nokta tam olarak bu oldu” dedi.

Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen açılış, temel atma ve tanıtım törenine; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, çok sayıda siyasi parti temsilcisi, milletvekilleri, belediye başkanları ve binlerce Başkentli katıldı.

TRT ÖNÜ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINI BİRKAÇ GÜN İÇİNDE AÇACAĞIZ

Sincan ve Etimesgut’ta yaşayan ve her gün 1,5 milyon vatandaşın yararlanacağı İstasyon Caddesi Alternatif Bulvar Projesini hayata geçirdiklerini belirten Yavaş, “126 milyon lira maliyetle bulvarı tamamladık. Bu projeyi Başbakanlar, Bakanlar, Belediye Başkanları vadetti ama yapmak bize nasip oldu. Bunun gururunu 6 milyon Ankaralı ile birlikte yaşıyoruz. Mevcut İstasyon Caddesi’nin trafik sorununu kökten çözecek şehir merkezi yönünde 3 şeritlik yol genişletme çalışması projemizin temelini de atıyoruz” dedi.

3 yıl boyunca halkın can güvenliğini düşünerek acil noktalarda 15 köprülü kavşak ile 8 bağlantı yolunu tamamladıkları açıklayan ABB Başkanı Mansur Yavaş, şöyle konuştu:

“Son bir yıl içerisinde bitirdiğimiz Eşref Akıncı Önü, Kayaş 19 Mayıs, Mavi Göl Girişi ve Panora AVM Önü Köprülü Kavşakları ile Ankara Bulvarı-Sabancı Bulvarı Bağlantı Yolu projelerimizi bugün resmi olarak açıyoruz. Bu projelerimizi toplamda 100 milyon lira maliyetle tamamladık. 11 kilometre uzunluğundaki OSTİM-Beytepe Bağlantı Yolu ile 19 kilometrelik Bilkent-İncek-Gölbaşı Bulvarı birinci etap çalışmalarımıza ise bugün temelini atarak başlıyoruz. TRT Önü Köprülü Kavşağı için de bir parantez açmak istiyorum. Biliyorum, burada hemşehrilerimizi biraz bekletmek zorunda kaldık. Bölge sakinlerini gece rahatsız etmemek adına, İl Emniyetle koordineli olarak 10.00 ile 16.00 saatleri arasında çalışma yapabildik. Kış mevsimi beklenenden uzun sürünce yaklaşık 1 ay beton atılamadı ama en önemlisi ekonomideki olumsuz gelişmeler nedeniyle tedarik zincirinde büyük aksamalar oldu. Özellikle altyapı çalışmalarını yerinde tamamlayarak yıllardır birbirine karışmış hatları ayırdık. Altyapısı ve sanat yapılarıyla dünya standartlarında olacak bu projemizi birkaç gün içerisinde tamamlayıp Ankaralıların hizmetine sunacağız.”

Yavaş, tarımsal üretime katkı ve çiftçilik uygulamalarında ulaşım kolaylığı sağlanması amacıyla 9 adet köprü ve 33 adet menfez çalışmasını toplamda 35 milyon TL maliyetle tamamladıklarını da söyledi.

ANKARA’DA YENİ METRO HATLARI NERELERE YAPILACAK?

Ankara’da yeni metro hatları için beklenen müjdeli haberi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptı. Dün akşam gerçekleştirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi 3. Yıl Proje Töreni etkinliği öncesinde düzenlenecek olan konser programı öncesinde konuşma yapan Başkan Yavaş devam eden projeler hakkında bilgilendirmede bulundu. Konuşmada öne çıkan en önemli başlıklardan biride Ankaralıların uzun süredir beklemiş oldukları metro projeleri oldu. Özellikle de Keçiörenlilerin beklediği aktarmasız Kızılay metrosu ve Esenboğa Havalimanı metrosu öne çıktı.

Dün yaptığı konuşmasında beklenen metro projelerine de değinen Başkan Yavaş “Dikimevi – Nato Yolu, Koru Metrosu Bağlıca – Yaşamkent Hattı, Keçiören – Forum Hattı, Kızılay-Dikmen hattı olmak üzere 4 ayrı Metro çalışması için harekete geçtik. Bakanlığın Havalimanı Metrosu için de bir an evvel harekete geçmesini diliyoruz” dedi.

4 yeni metro hattının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı ve 1 metro hattının ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacağı ilan edilmiş oldu. Ankara’da havalimanına ulaşım açısından büyük önem taşıyan Esenboğa Havalimanı metro projesi ise bakanlığa verilmiş oldu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar