Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

bengal kedisi bakimi
bengal kedisi bakimi

Bengal kedileri, görünüş olarak vahşi olmalarına karşılık özlerinde son derece sevecen olan canlılardır. Uysal ve sakin yapıları, bireylerin bu kedi ırkını kendileri için dost seçmelerinin en temel nedenidir. Genel itibarıyla değinmesi mümkün olan Bengal kedisi özellikleri ve detayları ise aşağıda ele alındığı gibidir.

Bengal Kedisi Kişilik & Karakter Özellikleri

Bengal kedilerinin özü vahşidir. Bu kedi ırkının doğası gereği vahşi bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür. Ancak burada değinilen vahşilik, saldırganlık demek değildir. Bunun aksine son derece uysal ve sevecen olan bu kedi ırkının vahşiliği ise kendisini ele avuca sığmaz yapı ile birlikte ortaya çıkarmaktadır.

Hayatınızda size eşlik edecek, her anınıza adeta güzellik katacak bir dost arayışındaysanız, aradıklarını Bengal kedi ırkı ile bulmanız mümkündür. Ancak şunu da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır; bu ırk, ilgiyi sever bir yapıya sahiptir. Evde uzun süre yalnız bırakılması, depresyona girmesine sebep olacaktır. Bununla birlikte Bengal kedileri ile birlikte hayatınıza adeta hareket geleceğini, kıpır kıpır yapıları sebebiyle yerinde durmayacaklarını söylemek mümkündür.

bengal kedisi ozellikleri

O en temel endişeyi hemen ortadan kaldıralım; Bengal kedileri, diğer bütün kedi ırklarının aksine suyla oynamayı çok severler. Yani etrafta cıvıl cıvıl koşarak üstünü kirleten kedinizin temizliği, yıkanması sizin için kesinlikle zor olmayacaktır. Aksine kendisinin bu aktiviteden keyif alacağını söylemek dahi mümkündür.Bengal kedisi özellikleri konusunda değinilmesi gereken bir diğer unsur, kesinlikle kucak kedileri olmadıklarıdır. Tüm gün yanınızda uyumaları, kucağınıza yatarak kendilerini sevdirmeleri söz konusu dahi değildir. Bengal ırkı bir patili dostunuz varsa, onun kucağınızda durmaktansa oyuncaklarıyla oynamayı tercih edeceğini bilmeniz gereklidir.

bengal kedisi

Bengal Kedisi Tarih

Bu kedi ırkı hakkında en az Bengal kedisi fiyatları kadar merak edilen unsur, tarihtir. Bu kedi ırkı, öncelikli olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmeye başlanmıştır. Esasen bu ırkın oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Ancak bu köklü geçmişine rağmen uluslararası kedi türleri arasında yer almaları yalnızca 1997 yılına dayanmaktadır.

Bengal kedisi Fiziksel Nitelikleri

Bengal kedisi fiziksel özellikleri ile ilgili değinilmesi gereken ilk unsur, atletik yapılarıdır. Bu atletik yapının altında ise kaslı ama son derece zarif bir görüntünün yer aldığını söylemek mümkündür. Ancak onlar ile özdeşleşen en temel fiziksel nitelik elbette ki bu değildir. Bengal kedileri, adeta küçük bir leopara benzemelerini sağlayan kahverengi beneklere sahiptir. Bu kedi ırkının sahip olabileceği diğer tüy renkleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Kahverengi ve benekli,
  • Gümüş renkte ve benekli,
  • Kar benekli ve
  • Siyah düz.

bengal kedisi yavru

Tanıtımın metnimizin en başından bu yana değindiğimiz “vahşi” görüntünün ortaya çıkmasına sebep olan esasen bu lekeli tüy yapılarına ek keskin bakışları ve sivri çene hatlarıdır.

Sağlıklı bir şekilde beslenen, kendisi için en doğru beslenme yöntemini bulmuş olan bu patili dostların ortalama vücut ağırlıkları 3 ila 7 kg aralığındadır. Bu aralığın altına ya da üstünde yetişkin bir Bengal kedisi ile karşılaşmak elbette mümkündür. Ancak genel kabul edilen sağlıklı aralık, bu şekildedir.

Bengal Kedisi Bakımı

Cıvıl cıvıl hareketleri ve zarif görüntüsü ile daha ilk andan kalbinizde taht kuracak olan bu kedi ırkının bakımı oldukça kolaydır. Özellikle suyu seviyor olmaları, bu durumun en temek gerekçesidir. Ancak bunun dışında var olan ve dikkat edildiğinde patili dostunuzun çok daha sağlıklı olmasını sağlayan unsurlar da vardır. Bunlar, aşağıda verildiği gibidir;

  • Bengal kedisi bakım sürecinin olmazsa olmazı tüy taramasıdır. Patili dostunuzun o zarif tüy yapısını her zaman sağlıkla koruyabilmesi için düzenli aralıklarla taranmaya ihtiyacı vardır. Bunun için kendisine özel olarak hazırlanan tarak ve fırçaları tercih etmeniz mümkündür.
  • Kedinizin o enerjik yapısını kalıcı kılmak için sağlıklı bir şekilde beslenmesi gereklidir. Her patili dostun besinsel ihtiyaçlarının farklı olduğu düşünüldüğünde, bu konudaki en doğru bilginin doğrudan veteriner hekim tarafından verileceği sonucuna varmak mümkündür.
  • Bengal kedisi bakımı konusunda olmazsa olmaz bir diğer unsur ise tırnak bakımıdır. Kedilerinizin tırnaklarınızı düzenli olarak törpülemeniz ya da kesmeniz, kendilerine ve çevredeki eşyalara zarar vermelerinin önüne geçecektir.

Bengal Kedisi Eğitimi

Bengal kedileri, son derece hareketli ve enerji dolu patili dostlardır. Bu sebeple eğitim sürecinde bu yapılarının zarar görmemeleri gereklidir. Eğitim sürecinde onları bir şeyi yapmaya mecburmuş gibi hissettirmek, onlar üzerinde baskı kurmak, eğitim sürecinin olumsuz geçmesini ve uzamasını beraberinde getirecektir. Bu sebeple eğitimlere mümkünse henüz küçükken başlanmalı ve bu süreç bir oyunmuş izlenimi oluşturulmalıdır.

Bengal Kedisi Tuvalet Eğitimi

Bengal kedileri için en hassas dönem, tuvalet eğitimi alınan dönemdir. Bu eğitim sürecinde yine genel süreçte olduğu gibi zorlama hissiyatı oluşturulmamalıdır. İlk olarak kedi kumunun gözle görülür bir yerde olmasına dikkat edilmeli, dostunuzun kumu keşfetmesi sağlanmalıdır. Ardından ise tuvaletini kuma yaptığı seferler için ödül mamaları konmalıdır. Bu süreç sayesinde sevimli dostunuzun tuvalet eğitimini en sağlıklı şekilde tamamlayacağını söylemek mümkündür.

Sık Sorulan Sorular:

Bengal kedisi nasıl beslenir?

Bengal kedisi, çoğunlukla endüstriyel mamaları sevmeyen bir ırktır. Öyle ki, bir Bengal kedisi yavru olan bireylerin çoğu zaman çiğ mamayı tercih ettiklerini söylemek mümkündür.

Bengal kedisi evde yalnız kalabilir mi?

Bengal kedisi, evde yalnız kalmayı seven bir ırk değildir. Patili dostunuzun daha sağlıklı, cıvıl cıvıl olmasını istiyorsanız, onu uzun süre evde yalnız bırakmamanız gereklidir.

Bengal kedisi beslemek yasak mı?

Vahşi görüntüleri beslenmelerinin yasak olduğu düşüncesini akla getirse de durum pek de böyle değildir. Çünkü bu kedi ırkı son derece sevecendir. Bu sebeple beslenmesi yasak değildir.

bengal kedisi patibul

Bengal kedisi uysal mı?

Bengal kedisi, vahşi görüntüsünün aksine son derece uysal ve sevgi dolu bir ırktır.

Sonuç

Siz de Bengal kedisi sahiplenmek istiyor, ancak öncesinde bütün detaylara hakim olmak istiyorsanız, yazımızı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. Minik dostunuz ile sağlıklı bir iletişim kurmanız ve aradaki bağı kısa süre içerisinde kuvvetli bir yapıya getirmeniz için içerikte yer alan bilgiler yeterlidir.

Eğer bir Bengal kediniz yoksa ve kendiniz için bir patili dost arayışındaysanız, patibul.com ile doğru adrestesiniz! Konuyla ilgili bütün detaylara ve Bengal kedisi fiyatları gibi bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar