BMW Shenyang’da Yeni Fabrika Açtı

BMW Shenyangda Yeni Fabrika Acti
BMW Shenyang’da Yeni Fabrika Açtı

BMW Grubu tarafından dün Çin’in Shenyang kentinde inşa edilen Lida fabrikası resmi olarak açıldı. Proje, 15 milyar RMB’ye (2,24 milyar ABD Doları) ulaştı ve bu BMW’nin şimdiye kadar Çin pazarındaki en büyük yatırımı oldu.

BMW, Lida fabrikasının açılmasının grubun elektrifikasyon dönüşümünün hızlandırılması için önemli bir adım olduğunu kaydetti. BMW’nin ilk saf elektrikli orta boy spor sedanı olan yeni BMW i3 Shenyang’da fabrikada üretime başlandı.

Nihon Keizai Shimbun’da yer alan habere göre, BMW, yeni fabrikayı tamamen elektrikli araçlar için temel bir üretim üssü haline getirecek ve Çin pazarından pay almaya çalışacak. Ancak Tesla ve yerli markalar yaygın olduğu için BMW’nin rakipleri az değil. BMW’nin Çin’deki elektrikli araç satışlarını ne ölçüde genişleteceği bir soru işareti.

BMW’nin Çin’deki mevcut üretim üsleri Shenyang kentinde bulunuyor. Lida fabrikasının adı, bulunduğu Lida köyünden kaynaklanıyor. 2004’te üretime başlayan Dadong fabrikası, 2012 yılında üretime giren Tiexi fabrikası ve 2017 yılında üretime başlayan araç aküsü fabrikası da sayılırsa Lida fabrikası BMW’nin Çin’deki dördüncü fabrikası oldu. BMW, Lida fabrikasının üretim kapasitesinin artışıyla birlikte Shenyang üslerinin üretim kapasitesinin yılda 830 bin araca çıkacağını bildirdi.

Dün düzenlenen çevrimiçi açılış töreninde, BMW Grubu’nun Çin Bölge Başkanı ve CEO’su Jochen Goller, Çin pazarında elektrifikasyon dönüşümünün hızlandırılmasında yeni fabrikanın önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Jochen Goller, yeni fabrikanın üretim kapasitesinin yüzde yüz tamamen elektrikli araçlar için kullanılacağını dile getirdi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar