Çin, BM Barış Koruma Bütçesi İçin Ödemeyi Tam Olarak Yaptı

Cin BM Baris Koruma Butcesi Icin Odemeyi Tam Olarak Yapti
Çin, BM Barış Koruma Bütçesi İçin Ödemeyi Tam Olarak Yaptı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Temsilciliği’nden dün yapılan açıklamada, Çin’in 2021-2022 mali yılı için BM barış koruma bütçesinden üstlenmesi gereken kısmı tam olarak ödediği bildirildi.

Açıklamada, Çin’in BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi, en büyük gelişmekte olan ülke ve BM aidatını ödeme ile barış koruma bütçesini paylaşma konusundaki ikinci büyük ülke olarak, BM’nin çalışmaları ve barış koruma eylemlerine somut adımlarla destek vermek üzere, mali yükümlülüğünü daima aktif şekilde yerine getirdiği ifade edildi.

Şu an uluslararası durumda sürekli dalgalanmaların yaşandığına, bölgesel gerginliğin tırmandığına, COVID-19 salgınının yayılmaya devam ettiğine ve salgın sonrasında küresel ekonominin toparlanmasının ciddi tehditlerle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, Çin’in gelişmekte olan bir ülke olarak COVID-19 salgınıyla mücadele, ekonomiyi geliştirme ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme gibi önemli görevlerle de karşılaştığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Çin’in bütün zorlukların üstesinden gelip, barış koruma bütçesinden üstlenmesi gereken kısmını tam olarak ödemesinin, Çin’in BM davası ile çok taraflılığa yönelik kararlı desteğini yansıttığı kaydedildi.

Çin açıklamada ayrıca, BM’ye üye tüm ülkelere, özellikle aidat ve barış koruma bütçesi ödemesi hakkındaki büyük ülkelere ödemeleri bir an önce tam bir şekilde yaparak, BM’nin küresel yönetişim sisteminde çekirdek rolü oynamasını destekleme ve gerçek anlamda çok taraflılığı yerine getirme çağrısında bulundu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar