İtalya’nın En İyi Üniversiteleri

pisa universitesi
pisa universitesi

İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında dünyada ün yapmış olan pek çok farklı üniversite bulunmaktadır. İtalya, büyük bir kültür ve tarih ülkesidir. İtalyanlar yemek, şarap ve güzel sanat sevgileriyle tanınmaktadır. İtalya dünyanın en prestijli üniversitelerinden bazılarına sahipler. İtalya’da okumak istiyorsanız aşağıdaki üniversiteler, İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır:

 1. Pisa Üniversitesi
 2. Milano Üniversitesi
 3. Padua Üniversitesi
 4. Bologna Üniversitesi
 5. Napoli Üniversitesi
 6. Sapienza Roma Üniversitesi
 7. Torino Politeknik Üniversitesi

Pisa Üniversitesi

İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Pisa Üniversitesi, 1343’te iki önde gelen bilim insanı olan, Dante Alighieri ve Guido Tarlati di Pietrasanta tarafından kuruldu. O zamandan beri İtalya’nın en önemli üniversitelerinden biri haline gelmiştir. Galileo Galilei (astronomi), Giovanni Pico della Mirandola (felsefe) ve Giacomo Leopardi (şiir) gibi ünlü şahsiyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüz itibariyle de bu üniversite uluslararası yayınlara imzasını atmaktadır.

Milano Üniversitesi

Milano Üniversitesi, Milano’da bir yüksek öğrenim merkezi kurmak isteyen Ludovico Sforza’nın desteğiyle 1451’de kurulmuştur. Michelangelo Buonarroti, bu üniversitenin, Leonardo da Vinci’nin anatomik çizimleri ve Botticelli ve Mantegna’nın tabloları gibi bazı önemli koleksiyonlara ev sahipliği yapan binalarının bir bölümünü tasarlamıştır. Üniversite günümüzde de çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Padua Üniversitesi

Bu üniversite, Frederick II tarafından kurulduğunda MS 1222’ye kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Avrupa’nın en eski tıp okullarından birisidir. İtalya’da tıp veya eczacılık okumak isteyen uluslararası öğrenciler için bir yüksek lisans programı da dahil olmak üzere diğer derslerin yanı sıra tıp, hukuk ve eczacılık dereceleri sunmaktadır. Ayrıca, e-öğrenme programları veya Kaplan International gibi denizaşırı üniversitelerden alınan çevrimiçi dereceler gibi uzaktan eğitim seçenekleri aracılığıyla sunulan birçok kurs vardır.

Bologna Üniversitesi

850 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan bu üniversite, dünyanın en eski üniversitesidir. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birisi olan Bologna Üniversitesi, Pope II. Urban tarafından kurulduğu MS 1088’den beri öğrenci yetiştirmektedir. Bologna Üniversitesi, İtalya’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için hukuk, tıp, siyaset bilimi ve diğer alanlarda derecelerin yanı sıra bir yüksek lisans programı sunmaktadır.

Napoli Üniversitesi

İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Napoli Üniversitesi 1224’te II. Frederick tarafından kurulmuştur. Dünya çapında ün yapmış üniversiteler arasında yer alan bu üniversite, akademik hayatın son derece dinamik bir yapıya sahip olduğu bir üniversitedir. Öğrenci değişim programlarının da sıklıkla uygulandığı Napoli Üniversitesi, işbirliğine dayalı olarak geliştirilen projelerde de yer almaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak üniversitenin son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Sapienza Roma Üniversitesi

Sapienza Roma Üniversitesi, İtalya’nın en büyük üniversitesidir. 3 Eylül 1303’te kurulan Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birisidir. 65 binin üzerinde öğrencisi ve 1400’ün üzerinde profesörü ile tarihi boyunca aldığı 8 Nobel Ödülü ile İtalya’nın en büyük araştırma merkezlerinden biridir. Bundan dolayı dünya çağında ün yapan bu üniversite pek çok farklı akademik yayına da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle uluslararası çalışmaların yoğun olarak yapıldığı Sapienza Roma Üniversitesi, çok sayıda yabancı öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin Roma’da ve İtalya’daki diğer yerlerde bulunan 22 fakülte ve enstitüsü vardır.

Torino Politeknik Üniversitesi

Torino Politeknik Üniversitesi (Politecnico di Torino) 1859 yılında bir Mühendislik Okulu olarak kurulmuştur. 1935’te üniversite oldu ve şu anda mimarlık, mühendislik ve tasarım dahil olmak üzere 40’tan fazla bölümü vardır. Öne çıkan bölümleri arasında, endüstriyel üretim; ekonomi, işletme yönetimi ve muhasebe gibi alanlar vardır. Ayrıca matematik, fizik, kimya, jeoloji ve yer bilimleri de Torino Politeknik Üniversitesinin ön plana çıkan alanları arasında yer almaktadır. Bir de bilgi Teknolojisi, mimarlık ve şehir planlaması gibi alanlar bu üniversitenin popüler alanları arasında yer almaktadır.

İtalya’daki En Popüler Bölümler Nelerdir?

İtalya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülke genelindeki üniversitelerde çok sayıda farklı bölümün son derece popüler olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

 • Hukuk
 • Tıp
 • Mimarlık
 • İşletme Yönetimi/Pazarlama Yönetimi

Pava Education eğitim danışmanlık hizmetleri sizlere İtalya’da üniversiteye kayıt konusunda yardımcı olacaktır.

Hukuk: Hukuk, İtalya’daki üniversite öğrencileri için en prestijli ve ortak alanlardan biridir. Hukuk aynı zamanda en rekabetçi olanlardan birisidir. İtalya’da avukat olmak için hem lisans hem de yüksek lisans derecesi almanız gerekecektir. İtalya’da hukuk okumak istiyorsanız, bu alanın bulunduğu üniversitelere 15 Eylül’den önce başvurmalısınız.

Tıp: Tıp, İtalyan üniversite öğrencileri arasında çok popüler olan bir başka bölümdür. Aynı zamanda çok rekabetçi olduğu için en zor konulardan biri olarak kabul edilmektedir! Bu programa kabul edilmek için önceki yıllardan yüksek notlar almanız ve ortaokulun son yılında yaptığınız sınavlardan veya sınavlardan mükemmel not almanız gerekir. Ayrıca, birçok tıp fakültesi öğrencilerinin en az B2 seviyesinde bir anlayışa sahip olmalarını gerektirdiğinden, iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmalısınız.

Mimarlık: Mimarlık, İtalyan üniversite öğrencileri arasında çok popüler olan bir diğer alanlar arasında yer almaktadır. Esasında bu şaşırtıcı değildir! Çünkü İtalya pek çok mimari yapıya ev sahipliği yapmaktadır. İtalya zengin bir tarihe ve kültüre sahip çok eski bir ülkedir. Son birkaç on yılda, ülke eğitim, özellikle de yüksek öğretim açısından çok ilerleme kaydetmiştir.

İşletme Yönetimi/Pazarlama Yönetimi: İşletme yönetimi ve pazarlama yönetimi, çeşitli İtalyan üniversiteleri ve diğer özel enstitüler tarafından da sunulan en popüler bölümler arasındadır. Öğrenciler bu konuları lisans derecesinden lisansüstü seviyeye kadar eğitim görmeleri mümkün olmaktadır.

Daha fazla detay için lütfen pavaedu.com adresini ziyaret ediniz.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar