Optometrist Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Optometrist Maaşları 2022

Optometrist Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Optometrist Maaslari
Optometrist Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Optometrist Maaşları 2022

Birçok kişinin optometrist mesleğinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi değildir. Optometrist mesleği ülkemizde pek bilinmemektedir. Ancak bu meslek yurt dışında en popüler mesleklerden biridir. Optometrist mesleğinin ülkemizde çok yaygın olmamasının nedeni, ülkemizde henüz bu eğitimi veren kurumların bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Birçok kişinin optometrist mesleğinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi değildir. Optometrist mesleği ülkemizde pek bilinmemektedir. Ancak bu meslek yurt dışında en popüler mesleklerden biridir. Optometrist mesleğinin ülkemizde çok yaygın olmamasının nedeni, ülkemizde henüz bu eğitimi veren kurumların bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Türkiye’de optometrist eğitimi veren kurumun bulunmaması ülkemizde bu mesleğin olmadığı anlamına gelmemektedir. Ülkemizde optometrist sayısı oldukça azdır. Bu nedenle diğer mesleklere göre iş bulma imkanı daha yüksektir.

Optometrist Nedir?

Optometristler, göz alanında uzmanlaşmış sağlık çalışanlarıdır. Optometristler göz rahatsızlığı bulunan hastaların görme kalitesini yükselmek için çalışan kişilerdir. Optometrist mesleği, göz doktorluğu ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi çok farklı meslek dallarıdır.

Optometristler aynı zamanda hastalara kontak lens ve gözlük önerme ve bunları satma hakkına sahip olan kişilerdir. Optometristler çoğu zaman özel muayenehanelerde çalışmayı tercih etmektedir.

Optometrist Ne İş Yapar?

Optometristlerin asıl görevi görme kalitesini iyileştirmektir. Ancak görevleri sadece bununla sınırlı değildir. Optometrislerin diğer görevlerinden bazıları şunlardır:

 • Optometristler hastanın tanısı konulduktan sonra hastaya lens ya da gözlük yazabilir.
 • Optometristler, hastayı muayene ettikten sonra tedavi hakkında bilgilendirmelidir.
 • Optometristler, göz ile ilgili ameliyat geçirmiş kişilerin görme kalitesini arttırmak için, hastayı takip eder ve tedavisinden sorumlu olur.
 • Optometristlerin görevi sadece göz bozukluğu yaşayan hastaları tedavi etmektir. Diğer göz hastalıkları ile ilgilenmezler.
 • Optometristler, görme muayenesini tamamladıktan sonra, görme testlerinin toparlanmasından sorumlu kişilerdir.

Optometrist Nasıl Olunur?

Optometrist olmak isteyen kişiler bölüm ile ilgili gerekli eğitimleri almak zorundadırlar. Optometrist mesleğine sahip olmak isteyenler optometri eğitimini almaları gerekir. Ülkemizde optometri eğitimi veren bir üniversite bulunmamaktadır. Yurt dışında gerekli eğitimler alındıktan sonra ülkemize geri dönerek iş başı yapmanız mümkündür.

Optometrist mesleğine sahip olmak isteyen kişiler Optometrik Eğitim Akreditasyon Konseyi tarafından hazırlanmış programlara başvuru yaparak Optometri Başvuru Testi (OAT) sınavına girmeliler. Sınavı başarı ile geçen kişiler optometrist olmaya hak kazanırlar.

>Optometrist Olma Şartları Nelerdir?

Optometrist olmak isteyen kişiler alanda yer alan teknik bilgi ve becerilere sahip olmalıdır. Optometrist olmak isteyen kişilerde bazı nitelikler aranmaktadır. Optometrist olmak isteyen kişilerin sorumlulukları arasında:

 • Görme testi ekipmanlarını kullanabilmeli ve görme testi yapabilmeli,
 • Görme testi sonuçlarını başarılı bir şekilde analiz edebilmeli,
 • Ameliyattan önce hazırlık aşamasında cerrahi prosedürleri açıklayabilmeli,
 • Ameliyattan sonra hastaları takip etmeli, gerekli bilgileri verebilmeli,
 • Hastaları göz sağlığını korumak için teşvik edebilmelidir.
 • Optometrist olmak isteyen bir kişi el ve parmaklarını başarılı bir şekilde kullanabilmeli, koordine edebilme yeteneğine sahip olmalı,
 • Biyoloji ve fizik gibi göz sağlığını alakadar eden tüm konular hakkında gerekli ve yeterli bilgiye sahip olmalıdır.
 • Yaptığı tüm işlemleri yönetmenliklere uygun olarak yapmalıdır.

>Optometrist Maaşları Ne Kadar?

Optometrist maaşları, optometristin deneyimine ve çalıştığı kuruma göre farklılık gösterebilir. İşe yeni başlamış tecrübesiz bir optometristin maaşı en düşük 4.500 lira olacaktır. Deneyim ve tecrübe arttıkça alınan maaş artış gösterecektir. 3-5 senelik deneyimi bulunan optometristler 6.500 lira maaş alıyor.

Deneyimi fazla olan bir optometristler 8.000 liraya kadar maaş alabilmektedirler.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar