Son Dakika: FED Faiz Kararını Açıkladı!

FED faiz kararı
FED faiz kararı

ABD Merkez Bankası Fed faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e yükseltti. FED’in yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımı 1994’ten bu yana yapılan en büyük artırım oldu. Yüksek faiz artırımına sadece Esther George itiraz etti ve 50 baz puan artırılması için oy verdi. Ekonomik büyüme için aşağı yönlü tahminler ortaya çıkarken işsizlik ve faiz artışı için de tahminler yukarı yönlü olarak revize edildi.

FED Başkanı Jerome Powell “Yakın zamanda enflasyon konusunda ilerleme göreceğiz, ileri dönük yönlendirmemizin hala güvenilir olduğunu düşünüyorum. Resesyona neden olmaya çalışmıyoruz” dedi.

FED faiz kararı açıklandı!

Piyasaların merakla beklediği Faiz kararı açıklandı. FED faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e yükseltti. Böylece son 28 yılın en yüksek faiz artışı gerçeklemiş oldu. Faiz kararı 10-1 oyla alındı. Esther George faizin 75 baz puan artırılmasına karşı çıktı, 50 baz puan artırım için oy verdi. Fed yetkililerinin 2022 sonu için ortalama FED fon faizi beklentisi yüzde 3,4 oldu. 2023 sonu için ortalama FED fon faizi beklentisi yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

ABD’de ekonomik aktivitenin toparlandığına ve istihdam kazanımlarının güçlü olmaya devam ettiğine işaret eden FED “Genel ekonomik aktivite, ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış görünüyor. İstihdam kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar